Produkcja elektronicznych implantów drukowanych w 3D, które mogą połączyć się z tkanką mózgu lub wyleczyć uraz wywołany przez wypadek czy chorobę wydaje się być czystą abstrakcją. Nie jest to jednak niemożliwe. Dzięki dofinansowaniu z  VolswagenStiftung doktor Ivan Minev będzie mógł kontynuować swoje badania, które mogą okazać się kluczowe w leczeniu licznych chorób układu nerwowego, w tym zwłaszcza Alzheimera i Parkinsona.

Grant w wysokości 920.000 € ma pomóc młodemu lekarzowi w realizacji jego projektu. Minev postanowił stworzyć przy użyciu technologii druku 3D implant mózgu, który pozwoli lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego niesamowitego organu i co za tym idzie, opracować metody leczenia i zapobiegania jego chorób. Proteza będzie zaprojektowana tak, by nie odrzucił jej ludzki organizm. Naukowiec szacuje, że praca związana z tymi odkryciami zajmie mu około 5 lat.

Doktor Minev ma zamiar użyć miękkich materiałów, które pozwolą na łatwą integrację z centralnym układem nerwowym. Implanty zostaną zaprojektowane tak, by współgrały z właściwościami mechanicznymi mózgu oraz naśladowały tkanki.

one-mans-quest-to-3d-print-a-brain-implant-that-will-save-millions-2

W swoich badaniach Minev ma zamiar wykorzystać wiedzę zdobytą podczas rozwijania poprzednich projektów. Opracowywał między innymi protezy rdzenia kręgowego, dzięki którym niepełnosprawni pacjenci mogli ponownie chodzić. Praca ta związana była z wytwarzaniem materiałów, które doskonale współgrały z układem nerwowym człowieka.

Nie bez znaczenia był również wybór uczelni, na której Minev przeprowadzi swoje badania. Zdecydował się na Politechnikę Drezdeńską, która znajduje się w mieście, które niedawno zostało okrzyknięte Europejską Stolicą Druku 3D. Oznacza to, że doktor może liczyć na wsparcie pracujących tam ekspertów, zarówno w zakresie doboru sprzętu, jak i odpowiednich materiałów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to za 5 lat wyjaśnione zostaną liczne niewiadome z dziedziny neurologii.

Źródło: www.3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D