OMNI3D to polski producent drukarek 3D, który początkowo skupiał się głównie na branży przemysłowej. Ich urządzenia takie jak Factory 2.0 czy Omni500 LITE to urządzenia pozwalające na realizację zleceń druku 3D na potrzeby tych branż, gdzie jakość oraz zachowanie przemysłowych standardów jest priorytetem. Od niedawna, OMNI3D zmodyfikowało istniejącą ofertę, dodając do niej urządzenia dla użytkowników indywidualnych. W nowej ofercie znalazły się trzy nowe urządzenia – OmniSTART, Omni200, Omni200 CF. Czym różnią się od siebie i jakie potrzeby użytkowników spełniają?

Decydując się na wybór spomiędzy urządzeń w linii desktopowych drukarek 3D OMNI3D należy pamiętać, że każda z nich różni się pod względem profilu potencjalnego użytkownika, czy materiałów, z których należy na nich drukować 3D. Poniżej przedstawiamy porównanie trzech modeli drukarek 3D, które pozwoli na zrozumienie jak działa ekosystem urządzeń OMNi3D.

OmniSTART

OmniSTART, jak podpowiada nazwa dedykowana jest dla użytkowników, którzy rozpoczynają pracę z technologiami przyrostowymi. Potrzebują niezawodnego i prostego w obsłudze urządzenia, które umożliwi wykonywanie wydruków 3D z podstawowych materiałów. Jako główne zastosowanie producent wymienia edukację i produkcję addytywną pomocy naukowych.

Urządzenie zostało wyposażone w aluminiowy ekstruder, co pozwala na wydajniejsze odprowadzanie ciepła, co przekłada się na wysoką jakość wykonania wydruków 3D. Ekstruder rozgrzewa się maksymalnie do 260 °C, a jego modułowa budowa pozwala na łatwy demontaż radiatora i dyszy, co ułatwia ich czyszczenie.

Aluminiowa konstrukcja drukarki 3D pozwala na zachowanie stabilności nawet przy wysokich prędkościach druku 3D, 100 mm/s. Urządzenie wyposażono również w metalowy stół roboczy, na powierzchni którego umieszczona jest zdejmowana, magnetyczna nakładka. Pozwala to na łatwe zdejmowanie gotowych już wydruków 3D, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia.

Omni200

Omni200 to starsza siostra OmniSTART. Wyposażona we wszystkie funkcje OmniSTART charakteryzuje się powiększonym obszarem roboczym, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w produkcji pojedynczych, większych elementów jak i produkcji nisko seryjnej.

Urządzenie sprawdzi się jako rozwiązanie dla użytowników, którzy od urządzenia wymagają niezawodności oraz powtarzalnej jakości. Maksymalna temperatura pracy głowicy – 260 °C – pozwala na pracę z podstawowymi, dobrze znanymi materiałami do druku 3D. Co więcej, urządzenia od OMNI3D z serii desktop charakteryzuje szczególnie cicha praca, przez co drukarka 3D Omni200 sprawdzi się jako wyposażenie biura.

W ofercie OMNI3D dostępna jest również pokrywa izolująca, co sprawia, że urządzenie jest odpowiednie do pracy w środowisku biurowym.

Omni200CF

Omni200CF to urządzenie będące hybrydą desktopowej formy i możliwości przemysłowej drukarki 3D. Tym, co wyróżnia go na tle innych urządzeń w linii desktop to fakt, że pozwala na uzyskanie maksymalnej temperatury głowicy drukującej 3D nawet do 400 °C. Pozycjonuje to urządzenie jako rozwiązanie odpowiednie do druku 3D z materiałów na bazie nylonu oraz filamentów domieszkowanych materiałami problematycznymi w druku 3D, jak kulki szklane czy włókna węglowe lub szklane.

Modułowa budowa ekstrudera pozwala na łatwy demontaż radiatora i dyszy, co ułatwia ich czyszczenie. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń z linii desktop, ekstruder wykonany został z wysokiej jakości aluminium.

Urządzenie posiada wbudowany moduł W-Fi dzięki czemu, jego obsługa może odbywać się zdalnie, za pośrednictwem komputera. Obsługa urządzenia możliwa jest również za pośrednictwem kolorowego ekranu dotykowego (menu w języku polskim).

Porównanie

Poniżej zestawienie kluczowych parametrów opisanych powyżej drukarek 3D

OmniSTART Omni200OmniCF
Obszar roboczy200 x 200 x 150 mm200 x 200 x 200 mm 200 x 200 x 200 mm
Średnica dyszy0,4 /0,6 mm0,4 /0,6 /0,8 mm0,4 mm
Maksymalna prędkość druku 3D100 mm/s 100 mm/s 100 mm/s
Średnica filamentu1,75 mm 1,75 mm 1,75 mm
Maksymalna temperatura dyszy260 °C 260 °C400 °C
Maksymalna temperatura stołu roboczego120 °C 120 °C 120 °C
Liczba głowic drukujących111, full metal
ŁącznośćWi-Fi, USB, karta SDkarta SD Wi-Fi, USB, karta SD
Format plikówAMF, STL, OBJ, G-CodeAMF, STL, OBJ, G-CodeAMF, STL, OBJ, G-Code
Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like