Evonik przedstawił pierwsze wyniki współpracy zawartej z Castor – izraelskim start-up’em, tworzącym oprogramowanie wspierające wdrażanie technologii druku 3D w przemyśle. Zaprezentowana aplikacja ma pomóc użytkownikom w wyborze zarówno technologii addytywnej jak i materiału, które będą optymalne dla geometrii zaimportowanego modelu 3D.

Mnogość technologii przyrostowych może nastręczać problemów użytkownikom, którzy staja przed wyborem najbardziej optymalnej metody produkcji swoich modeli 3D. Często do podjęcia rozsądnej decyzji wymagana jest profesjonalna wiedza techniczna, którą specjaliści z Evonik i Castor pragną podzielić się z użytkownikami za pośrednictwem nowo powstałej aplikacji. Aplikacja, na podstawie  zaimportowanej geometrii oraz określonych, pożądanych właściwości elementu pozwala określić, jaka technologia okaże się najwłaściwsza do jego wykonania.

Castor powstał w 2017 roku w Tel Awiwie i obsługuje głównie klientów z takich branż jak automotive, lotnictwo, medycyna, które chcą zastąpić tradycyjne, formowane wtryskowo części elementami z drukarek 3D. Specjaliści z firmy podkreślają, że połączenie doświadczenia firmy Evonik w dziedzinie materiałów polimerowych z umiejętnością identyfikowania potrzeb klientów przez oprogramowanie Castor daje duży potencjał do wdrażania addytywnych procesów wytwórczych według potrzeb klientów.

Rozwiązanie proponowane przez Evonik ma szanse stanowić uzupełnienie obecnej oferty oprogramowania CAD, rozszerzając proces projektowania o rekomendowanie metod wytwarzania przyrostowego. Co więcej, aplikacja pozwala na przeprowadzenie analizy pod kątem technicznym i ekonomicznym, w wyniku której generowany jest raport przedstawiający próg rentowności wytwarzania przyrostowego w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji. Jednocześnie jest w stanie oszacować czas realizacji, pozwalając na lepsze zaplanowanie procesów produkcyjnych pod kątem logistyki.

Zdaniem Thomasa Große-Puppendahl, szefa działu produkcji przyrostowej w Evonik, aplikacja to szansa na szerszą adaptację technologii addytywnych w przemyśle na skalę globalną. Omer Blaier, dyrektor generalny Castor, dodaje, że wydanie nowego oprogramowania Evonik, opartego na technologii Castor jest kluczowym krokiem w poszerzaniu portfolio produktów. To nie tylko zacieśnienie kontaktów pomiędzy firmami, ale również część urzeczywistniającej się wizji zwiększenia liczby producentów, którzy korzystają z produkcji metodami addytywnymi.

Źródło: evonik.3dcastor.comtctmagazine.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like