O premierze nowego Ultimakera pisaliśmy ledwo cztery dni temu, a już dziś możemy pokazać pierwsze, oficjalne zdjęcia! Zgodnie z zapowiedziami Ultimaker² otrzymał nowoczesny, biały, minimalistyczny design, producent odszedł również od dotychczasowej, charakterystycznej drewnianej konstrukcji. Urządzenie ma w dalszym ciągu mieć charakter otwarty dla społeczności RepRap, chociaż w przeciwieństwie do jedynki będzie raczej sprzedawany w wersji złożonej. Przed jego premierą, na blogach i forach firmowych był tworzony spory hype związany z premierą drukarki 3D i zastosowanych rozwiązań. Czy było warto czekać?

Oprócz nowego designu, podstawową zaletą Ultimakera² ma być nowe, dedykowane oprogramowanie o nazwie Cura, które ma pracować 60 razy szybciej od innych obecnych na rynku. Brzmi grrroźnie… Co jeszcze posiada nowe urządzenie holendrów?

Specyfikacja:

  • obszar zadruku: 23 x 22,5 x 20,5 cm
  • prędkość druku: 30 – 300 mm/s
  • jakość wydruku: do 20 mikronów (0.02 mm)
  • podgrzewany stół w standardzie
  • możliwość druku na wielu materiałach (ABS, PLA, PLV, Nylon inne…)
  • komunikacja przez WiFi.

Ponadto – tak jak pisałem w poniedziałkowym tekście, Holendrzy akcentują bardzo cichą pracę drukarki 3D, na poziomie 49 db. Biorąc pod uwagę szybkość druku z której słynie Ultimaker, interesującym będzie zobaczyć jak udało się im tego dokonać? Ultimaker² ma kosztować 1870 € czyli ok. 7854 PLN (bez podatków i kosztów transportu).

Czy wspomniany na wstępie hype był wart otrzymanego efektu? Mówiąc szczerze spodziewałem się czegoś odrobinę ciekawszego. Przedstawiona konstrukcja wygląda po prostu jak Ultimaker w białej, metalowej obudowie. Pozostaje mieć nadzieję, że chociaż oprogramowanie – które słowami jego twórców ma spowodować małą rewolucję na rynku drukarek 3D, spełni pokładane w nim nadzieje? Na razie wygląda na to, że Ultimaker po prostu odświeżył wygląd swojego urządzenia dodając do niego kilka feature`ów. Nie pozostaje nic innego jak poczekać na pierwsze opinie kupujących, którzy potwierdzą (lub nie), czy atmosfera niezwykłości i oczekiwania, wytworzona przed premierą Ultimakera² była tego warta?

Źródło: www.ultimaker.com via www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like