Niedawno wspólnie z BlazakoV`em opisywaliśmy Pegasusa Touch – najnowszą drukarkę 3D drukującą w technologii stereolitograficznej, który rozpoczął na początku roku swoją kampanię Kickstarterową, a tymczasem okazuje się, że to nie jedyna nowość na rynku drukarek 3D drukujących z żywicy. Na targach CES w Las Vegas zaprezentowano OWL Nano, drukarkę 3D drukującą z dokładnością… 1 mikrona! Na dodatek posiada ona niezwykły, futurystyczny kształt oraz kosztuje niewiele więcej od The Form 1, bo 4900 $. Czym jest ta niesamowicie wyglądająca konstrukcja i czy faktycznie jest w stanie drukować z taką dokładnością?

Źródło: www.oldworldlabs.com

Źródło: www.oldworldlabs.com

OWL Nano to urządzenie autorstwa pochodzącej z Virginii w USA  firmy Old World Laboratories. Drukarka 3D utwardza żywicę za pomocą wiązki lasera. Promień lasera jest utrzymywany na wysokości zaledwie kilku centymetrów nad warstwą żywicy, dzięki czemu jest w stanie uchwycić niewiarygodną jak na urządzenie tej klasy rozdzielczość na poziomie 0,1 mikrona, czyli 250 razy drobniejszą niż oferuje The Form 1. OWL Nano posiada również dość spory obszar roboczy, na poziomie 12,5 x 12,5 x 16,5 cm.

Źródło: www.oldworldlabs.com

Źródło: www.oldworldlabs.com

Szczegółowa specyfikacja techniczna:

 • technologia druku 3D: SLA
 • rozdzielczość: 1 mikron
 • obszar roboczy: 12,5 x 12,5 x 16,5 mm
 • materiały do druku 3D: akrylan, żywica fotopolimerowa
 • oprogramowanie: Netfabb, Marlin Filmare
 • systemy operacyjne: Windows, Linux, OS X.
Źródło: www.oldworldlabs.com

Źródło: www.oldworldlabs.com

To wszystko co na chwilę obecną wiadomo nt. tej niezwykłej drukarki 3D. Nie ma póki co żadnych filmów pokazujących ją w akcji, jednakże ekipa serwisu 3D Printing Industry, która była na targach CES w Las Vegas zapewnia, że obiekty przedstawione na zdjęciach są prawdziwe. Jeżeli OWL Nano faktycznie będzie w stanie drukować obiekty o tak niewiarygodnej dokładności i stosunkowo dużych gabarytach (jak na druk SLA) to może to być hit rynkowy. Na razie informacji nt. tego urządzenia jest stosunkowo niewiele, ale gdy tylko pojawi się jakiś film prezentujący urządzenie w akcji, postaramy się go opublikować ze stosownym komentarzem.

Źródło: www.oldworldlabs.com

Źródło: www.oldworldlabs.com

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

 1. Fajna… zapowiedź.

 2. 1mikron hmm cos tutaj smierdzi z projektorem da sie 100 wyciagnac a Oni o jakis laserach mowia i 1 mikronie to zeby naswietlic ten sam obiekt co form 1 ze swoimi ~300 mikronami to drukowanie trwaloby 300x dluzej na OWL.

  Chyba raczej chodzi o positioning precision 1 mikron czyli plamka bedzie miala z 300 ale da sie ja przesunac o 1mikronowy krok.

  Jezeli ich silnik to Marlin i Netfabb to w cuda co do ultra nowatorskiego rozwiazania sterowania i precyzji to bym nie wierzyl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować