Filament PC Plus od chińskiego producenta Polymaker stał się jednym z jego flagowych produktów. Australijski reseller 3D Printing Solutions przeprowadził szereg ciekawych testów, mających na celu zbadanie wytrzymałości tego materiału.

PC Plus jest filamentem poliwęglanowym, który charakteryzuje się dużo większą trwałością niż chociażby ABS, czy PLA. Materiał ten często znajduje zastosowanie w branży samochodowej, lotniczej, jak również konstrukcyjnej. Jego „wadą”, z punktu widzenia użytkowników domowych drukarek 3D, jest konieczność stosowania wyższych, niż w tradycyjnych filamentach, temperatur, co czyni je mniej popularnymi. Najlepsze efekty uzyskuje się drukując nimi na drukarkach przemysłowych. PC Plus został jednak zaprojektowany tak, aby mógł być również stosowany w niskobudżetowych drukarkach FDM.

Cechą charakterystyczną poliwęglanu od Polymaker było to, że filament ten, uchodził za sprawiający duże problemy z klejeniem do stołu drukarki, przez co zawsze sprzedawany był w zestawie z podkładką BuildTak. Po zebraniu szeregu informacji zwrotnych od swoich klientów, okazało się, że w rzeczywistości rozwiązanie takie nie jest konieczne i sam filament można teraz kupować już oddzielnie, bez podkładki, w cenie 39,99$. Dostępne są kolory transparentny, True Black i True White.

Polymaker ujawnił również, że PC Plus znalazł swoich odbiorców wśród takich firm, jak Robox CEL, Type A Machines, Kuehling &Kuehling oraz Hage GmbH. Robox CEL stosuje ten materiał, w połączeniu z materiałem podporowym PolySupport, w swoich dwugłowicowych drukarkach. PolySupport powstał przede wszystkim do użytku z PLA, ale okazuje się, że świetnie spisuje się również z poliwęglanem.

Wróćmy jednak do wspomnianych na wstępie testów wytrzymałościowych. Firma 3D Printing Solution wykonała dwa interesujące testy.

Pierwszy z nich polegał na wydrukowaniu, z materiału od Polymaker, kompletnego podnośnika samochodowego. Następnie przy jego pomocy, kilkukrotnie podniesiono dwie belki o łącznej masie 240 kg. Okazało się, że wytrzymałość materiału jest na tyle wystarczająca, że podnośnik nie wykazał żadnego zużycia, czy też uszkodzenia.

Drugi test był testem na rozciąganie. Wydrukowano sześć ogniw łańcucha z następujących materiałów: tani ABS, ABS Premium, tani PLA, PLA Premium oraz PC Plus. Każdy z pretendentów do miana najbardziej wytrzymałego filamentu zmierzył się w swojej próbie z poliwęglanem. Rozciąganie następowało do momentu pęknięcia któregoś z ogniw. Oczywiście najbardziej wytrzymałym tworzywem okazał się materiał od Polymaker.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Pytanie jaka jest różnica w wytrzymałości? Szkoda, że nie podali przy jakim obciążeniu pękają poszczególne tworzywa. Może ta różnica wcale nie jest jakaś ogromna….

Comments are closed.

You may also like