taulman3D to czołowy producent filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D na świecie. W przeciwieństwie do większości firm tego typu, specjalizuje się w produkcji filamentów specjalnych – przede wszystkim nylonów o dużej wytrzymałości, lecz również nietypowych materiałów w rodzaju t-glase (filament transparentny). Firma bardzo mocno inwestuje w badania co wyróżnia ją na tle konkurencji. Najnowszym produktem jest PCTPE – uplastyczniony kopoliamidem termoplastyczny elastomer, czyli kopolimer wykonany z wysoko elastycznego nylonu i termoplastycznego elastomeru (TPE). Dzięki temu połączeniu, filament posiada bardzo gładką i lśniącą powierzchnię typową dla nylonu lecz równocześnie jest elastyczny niczym gumopodobne TPE. Jest ponadto trwały i nie rozwarstwia się. Świetnie sprawdza się w drukowaniu protez czy obiektów przemysłowych jak również bardziej przyziemnych modeli w rodzaju obudów na telefony.

Celem jaki postawili sobie twórcy nowego filamentu było stworzenie elastycznego materiału, który będzie prosty w użyciu. Tak jak to miało miejsce przy praktycznie wszystkich wcześniejszych materiałach, taulman testował PCTPE wśród przedstawicieli międzynarodowej społeczności druku 3D i zdecydował się na wypuszczenie go na rynek dopiero gdy uzyskał pewność, iż spełnia on wszystkie wymogi użytkowników.

taulman PCTPE 01

Materiał będzie dostępny w dwóch średnicach: 1,75 mm i 2,85 mm, i jak wszystkie filamenty taulmana, będzie sprzedawany na 1-funtowych rolkach (0,45 kg). Można z niego drukować na drukarkach 3D wyposażonych zarówno w tradycyjne extrudery jak i extrudery Bowdena. Ustawienia druku 3D mają być takie same jak dla ABS, a optymalne temperatury to 230°C dla głowicy oraz 40°C dla stołu. taulman zaleca druk 3D na stołach wyposażonych w szybę i pokrywanych klejem. PCTPE można kupić na stronie taulamna. Pojedyncza rolka kosztuje 30$.

taulman PCTPE

Jak widać na poniższym filmie promocyjnym, filament po wydrukowaniu zachowuje się niczym… folia. Może być dowolnie gięty, ściskany i rozciągany (oczywiście ręcznie) i zawsze powraca do oryginalnego kształtu i struktury. Dzięki swoim właściwościom fizycznym, świetnie nadaje się np. do tworzenia elementów ubioru, wykorzystywanego w tzw. colsplay`ach (odtwarzanie strojów super-bohaterów i postaci z filmów lub gier). Wydruki można barwić w barwnikach na bazie kwasu. Choć jego zastosowanie jest w dużej mierze specjalistyczne, z pewnością znajdą się rzesze osób, które z powodzeniem wykorzystają go do tworzenia wyjątkowo oryginalnych i pomysłowych rzeczy – nawet jeśli będą to tylko elementy przebrań jak chociażby słynny strój Obcego.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować