Duża twardość, wytrzymałość oraz odporność cieplna, a przy tym łatwość drukowania oraz wysoki poziom adhezji do platformy roboczej drukarki 3D, to tylko część zalet jakimi można opisać nowe tworzywo zaprezentowane prze amerykańskiego producenta Breathe-3DP. Czy Phoenix zaskakuje czymś jeszcze?

Mogłoby się wydawać, że sezon ogórkowy mamy w pełni, ale są pewnie producenci filamentów dla niskobudżetowych drukarek 3D są innego zdania, ponieważ co rusz zarzucają nas jakimiś nowinkami. W zeszłym tygodniu opisywaliśmy nowy filament colorFabb – steelFill oraz PRO1 – profesjonalny materiał od Innofill3D, łączący w sobie zalety PLA i ABS. Tym razem swoim tworzywem chwali się Breathe-3DP, prezentując nowy przemysłowy nylon o nazwie Phoenix.

Breathe-3DP to młodszy oddział Universal Fibers, firmy powstałej w 1969 roku, która zajmuje się przede wszystkim produkcją włókien polimerowych. Pierwszym filamentem jaki został przez nich wyprodukowany było PLA++, czyli tradycyjny PLA o zwiększonych właściwościach wytrzymałościowych. Teraz do swojego asortymentu dołącza drugi materiał, który również charakteryzuje się dużą trwałością.

Nylon o rynkowej nazwie Phoenix wyróżnia się spośród tych dostępnych na rynku przede wszystkim dostępnością w aż sześciu podstawowych kolorach: czarnym, białym, szarym, pomarańczowym, niebieskim i czerwonym. Universal Fibers jest pionierem w dziedzinie pigmentacji tego tworzywa i w swojej ofercie posiada go w blisko dwóch tysiącach odcieni. Wszystkie stosowane barwniki są zatwierdzone przez FDA, więc teoretycznie mogą być stosowane w kontakcie z żywnością.

breathe-3dp-rises-ashes-phoenix-nylon-3d-printing-material-7

Jak to zwykle bywa w materiałach prasowych dostarczanych przez producentów wszelkich filamentów, również Phoenix cechuje się tym, że jest “naj”. Najtwardszy, najbardziej wytrzymały mechanicznie oraz najbardziej odporny na wysokie temperatury. Został opracowany tak, aby uzyskać optymalną wydajność drukowania. W zawiązku z powyższym, oprócz wymienionych już właściwości, możemy też spodziewać się minimalnego skurczu, braku nieprzyjemnego zapachu oraz bezproblemowego wytłaczania. Nylon sprawdza się też doskonale przy drukowaniu mostów i nawisów.

breathe-3dp-rises-ashes-phoenix-nylon-3d-printing-material-3

W celu uzyskania jak najlepszej jakości materiału Breathe-3DP testuje wszystkie tworzywa na swojej, składającej się z około czterdziestu sztuk, różnej produkcji drukarek 3D. Poza tym przed rozpoczęciem dystrybucji przeprowadzono akcję rozsyłania próbek do wielu firm zajmujących się świadczeniem profesjonalnych usług druku 3D. Wszystkie informacje zwrotne wskazują na bardzo ciepłe przyjęcie tego materiału.breathe-3dp-rises-ashes-phoenix-nylon-3d-printing-material-4

Phoenix, jak przystało na typowy filament nylonowy, nie lubi wilgoci, tak więc podobnie jak w przypadku innych dostępnych na rynku tego typu tworzyw wymaga suszenia przed wydrukiem. Materiał sprzedawany jest na kilogramowych szpulach i można go nabyć w cenie 60 $, zarówno w średnicy 1,75 mm, jak i 2,85 mm.

Źródło: www.3ders.org , www.3dprint.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować