Chociaż wydaje się, że pandemia COVID-19 w świadomości większości osób już się skończyła, służby medyczne na całym świecie są dalekie od zawieszenia działań antykryzysowych. NHS (National Health Service) – brytyjski odpowiednik polskiego NFZ, zlecił 30 firmom produkcję 1,65 miliarda sztuk wyposażenia ochronnego, w jakie zostaną wyposażeni pracownicy tamtejszej służby zdrowia. Jest to jeden z elementów przygotoywania się rządu Wilekiej Brytanii na spodziewaną, drugą falę pandemii, jaka jest przewidywana na jesień bieżącego roku. Jedną z firm, które wygrały kontrakt z NHS jest Photocentric – producent wielkoformatowych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych, Liquid Crystal.

Photocentric otrzymał za zadanie wyprodukowanie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy 7,6 miliona przyłbic ochronnych. Pierwsza dostawa miała miejsce już dwa tygodnie temu, w sobotę 30 maja – przyłbice są już używane do ochrony pracowników stojących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Aby sprostać tak wielkiemu zamówieniu, Photocentric całkowicie przeorganizował produkcję w swojej siedzibie w Peterborough. Z producenta drukarek 3D, przekształcił się w drukarnię 3D liczącą aktualnie ponad 30 wielkoformatowych urządzeń drukujących z żywic światłoutwardzalnych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Farma druku 3D została oparta o drukarki 3D Magna, co pozwala na produkcję 135 elementów osłon na jednej drukarce 3D na godzinę.

Aktualnie Photocentric produkuje 15 000 komponentów przyłbic dziennie, docelowo planując jej przeskalowanie do 500 000 sztuk dziennie. Park maszynowy ma zostać powiększony do ponad 100 urządzeń, a dodatkowe zatrudnienie ma znaleźć ponad 60 nowych pracowników.

Źródło: www.photocentricgroup.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News