Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

PicoFAB, czyli nowa drukarka 3D w wersji mini

Lumi Industires to włoska firma, która znana jest z produkcji drukarek 3D, wymykających się ogólnie panującym standardom. Znana jest między innymi z modelu fotopolimerowej drukarki 3D, w której światło spajające żywice generowane jest przez tablet lub telefon. Teraz firma przedstawiła swoją najnowszą drukarkę 3D, PicoFAB.

Tym razem producenci postawili na niespotykane wymiary obszaru roboczego drukarki 3D – PicoFAB jest w stanie wydrukować element o maksymalnych wymiarach 24 x 24 x 50 mm! I choć wydaje się, że urządzenie stanowi jedynie ciekawostkę na rynku dostępnych drukarek 3D, to może ono znaleźć szereg zastosowań w specjalistycznych branżach.

Urządzenie jest idealne do jednostkowej produkcji niewielkich rozmiarów elementów lub szczegółowych prototypów na potrzeby zastosowań, w których precyzja wykonania jest priorytetem (m.in. w branży stomatologicznej czy jubilerskiej). Drukarka 3D pozwala na wydruk czterech koron zębowych lub małych mostów, co pozwala na wykonywanie bardzo precyzyjnych elementów bez potrzeby angażowania profesjonalnych systemów wytwarzających w technologii addytywnej.

Dodatkowo, urządzenie umożliwia druk 3D prototypów biżuterii, precyzyjnych elementów mechaniczny czy innych miniaturowych części o złożonej geometrii. To również urządzenie odpowiednie dla specjalistów, którzy muszą przetestować nowe, drogie żywice, a nie chcą zużywać ich nadmiernej ilości materiału. Wykonanie wydruku 3D na urządzeniu PicoFAB wymaga jedynie 15-20 ml żywicy światłoutwardzalnej.

Urządzenie utwardza materiał światłem o długości fali 405 nm, przez co jest kompatybilne z szeregiem komercyjnie dostępnych żywic (również ceramicznych). Czas utwardzenia jednej warstwy o grubości 50 μm to około trzy sekundy.

Zaletą urządzenia jest również jego cena. Producent zadeklarował, że jego najnowsze urządzenie będzie sprzedawane w cenie nie wyższej niż $150. Co prawda, prace nad zewnętrzną konstrukcją urządzenia nadal trwają (chodzi m.in o filtry powietrza oraz filtry chroniące żywice przed promieniowaniem UV), ale już niebawem wystartuje kampania urządzenia na Kickstarter.

W ramach kampanii użytkownicy będą mogli kupić gotowe urządzenie lub zestaw do samodzielnego montażu, w jeszcze niższej cenie. Producent, w ramach kampanii, wprowadzi również dwa urządzenia peryferyjne:

Użytkownicy, decydujący się na wsparcie kampanii na Kickstarter, która według zapewnień producenta rozpocznie się niebawem, będą mogli skomponować własny zestaw urządzeń i wybrać, która z wersji urządzenia będzie dla nich odpowiednia.

Źródło: lumindustries.comfacebook.com

Exit mobile version