Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki, będący nowo powstałym Wydziałem Politechniki Krakowskiej, pod koniec stycznia 2020 roku wzbogacił się o drukarkę do wytwarzania przyrostowego Innovent +, dostarczoną przez firmę ExOne. Zakup nowoczesnej infrastruktury badawczej otwiera całkowicie nowe możliwości nie tylko w skali uczelni, ale również kraju.  Wdrożona drukarka 3D jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Zespół kierowany przez prof. Janusza Mikułę ([email protected]) oraz prof. Marka Hebdę ([email protected]) będzie wykorzystywał urządzenie zarówno do celów dydaktycznych, jak i realizacji projektów badawczo-rozwojowych z zewnętrznymi partnerami.

Wybierając technologię Binder Jetting, naukowcy z Politechniki Krakowskiej szczególną uwagę zwrócili otwarty system, który umożliwia dowolną implementację proszków metalicznych i ceramiki (z pominięciem proszków reaktywnych) oraz 100% jego odzysku. Już w trakcie instalacji maszyna została zasypana niestandardowym (niecertyfikowanym przez ExOne) proszkiem i przy niewielkim nakładzie pracy (zmiana sit oraz parametrów druku) wydrukowane zostały jednorodne próbki.

Optymalizacja procesu druku 3D dla osiągnięcia wysokiej gęstości modelu po spiekaniu to proces złożony, jednak urządzenia ExOne umożliwiają dostosowanie procesów tak, aby spełniały wymagania specjalistów na całym świecie. Innovent + to uniwersalna drukarka 3D, która dzięki niewielkiemu zasypowi (0.676 l) pozwala na szybkie serie próbne i ciągłe zmiany parametrów druku przy niewielkim zużyciu materiału.

Innovent +, który został zakupiony przez Politechnikę Krakowską wyposażony jest w podajnik ultradźwiękowy, za sprawą którego wspomniane niestandardowe i nieregularne proszki mogą być z łatwością rozprowadzane na przestrzeni skrzyni roboczej. Warto zwrócić uwagę, że seria urządzeń marki ExOne została zaprojektowana tak, aby parametry druku wypracowane na urządzeniu Innovent + można przenieść bezpośrednio na 25PRO lub 160PRO. Umożliwia to łatwe przeskalowanie, a efekty uzyskane na etapie prac badawczych z łatwością można przenieść na skalę produkcyjną.

Dostawcą drukarek 3D do metalu oraz piasku firmy ExOne m.in. na rynku Polskim jest firma Colmex.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D