Jedną z popularnych wizji związanych z rozpowszechnieniem się niskobudżetowych drukarek 3D w domach, jest wykorzystywanie ich jako narzędzia do samodzielnego produkowania części zamiennych do przedmiotów codziennego użytku. Aby miało to szansę powodzenia, konieczne jest stworzenie bogatych repozytoriów modeli do druku 3D, w których przeciętny użytkownik bez problemu znajdzie wszystkie (a przynajmniej większość) potrzebnych elementów. Choć w teorii brzmi to fantastycznie, w praktyce jest z tym jeden poważny problem – tego typu sytuacja byłaby bardzo nie na rękę producentom wszelakich rzeczy, ponieważ udostępniając części zamienne – nawet za dodatkową opłatą, traciliby bezpowrotnie szansę na to, że użytkownik zamiast samodzielnie naprawiać wybrakowany przedmiot kupi po prostu nowy. Sprawę tym bardziej komplikuje fakt, że to producenci są w posiadaniu wszystkich projektów i to od nich zależy, czy zechcą się nimi podzielić? Samodzielne kopiowanie ich – abstrahując od kwestii praw autorskich i piractwa, byłoby na tyle uciążliwe, że będzie raczej mało prawdopodobne. Koniec końców wszystko leży w gestii producentów. Niedawno na Thingiverse pojawił się pierwszy – choć bardzo specyficzny, pierwiosnek zmian. Chińska firma Techtronic Industries sprzedająca odkurzacze nieistniejącej już amerykańskiej firmy Hoover, udostępniła dwa akcesoria do swoich produktów, które można samodzielnie wydrukować.

Firma Hoover została założona w USA w Hoover 1908 i od samego początku była znana z produkcji odkurzaczy. Niestety w wieku 91 lat, w 1999 roku została rozwiązana. W roku 2007 roku, wspomniana chińska firma Techtronic Industries przejęła prawa do marki i rozpoczęła ich produkcję oraz sprzedaż na nowo. Została również pierwszym producentem tego typu produktów domowego użytku, który postanowił promować swoje wyroby za pomocą technologii druku 3D. Techtronic / Hoover udostępnił na Thingiverse dwa pilotażowe projekty, w postaci uchwytu na rurę odkurzacza umożliwiającego montaż latarki oraz uchwyt na dodatkowy, bezprzewodowy akumulator pozwalający na pracę odkurzacza bez potrzeby podłączania go kablem do gniazda.

Hoover 01

Pomysł na wykorzystanie druku 3D i Thingiverse wyszedł od nowego zespołu projektantów, którzy zostali zatrudnieni kilka miesięcy temu w celu rozwijania oferty akcesoriów do produktów Hoovera. Kolejna partia tego typu rozwiązań ma zostać zaprezentowana na wiosnę 2015 r.

Hoover 02

Chociaż trudno nazwać tą historię rewolucyjną, interesujące jest w niej to, że w ogóle się wydarzyła. Z biegiem czasu kolejne firmy produkujące sprzęt AGD mogą pójść w ślady Chińczyków i zacząć wypuszczać do sieci – nawet jeśli nie części zamienne, to przynajmniej ciekawe akcesoria, które będzie można samodzielnie wydrukować i zamontować na posiadanych produktach. Powolutku, pomalutku coś zaczyna się zmieniać. Jesteśmy przynajmniej na samym początku tej drogi.

Źródło: www.3druck.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D