W miniony weekend odbyły się dwa pierwsze szkolenia z podstaw druku 3D, jakie zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy wspólnie ze studiem Rabbit Form. Projekt, który zawiązał się pomiędzy nami dość spontanicznie i przypadkowo, okazał się być wielkim sukcesem i początkiem zupełnie nowej działalności w ramach naszego portalu. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas 20 osób, które wprowadziliśmy w tajniki technologii druku 3D oraz z którymi przeprowadziliśmy warsztaty z zakresu drukowania i projektowania 3D. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć wykonanych podczas szkolenia – a tych wszystkich, którzy zechcieliby również wziąć udział w naszych kursach, zachęcamy do zapisów na kolejne terminy, które mają miejsce 22 i 23 sierpnia, czyli już za dwa tygodnie!

Szkolenie z podstaw druku 3D zostało przeprowadzone przez doświadczonego trenera – Łukasza Brandta, którego dzielnie wspierała Milena Piskorz, współtwórca Rabbit Form oraz ja. We trójkę opowiadaliśmy m.in. o początkach druku 3D, jego istocie i zasadach działania, jego rodzajach i sposobach wykorzystania oraz urządzeniach, przy pomocy których możemy z niego korzystać. Dodatkowo zaprezentowaliśmy kilka najwazniejszych programów do projektowania przestrzennego jak również programy do obsługi drukarek 3D. Z uwagi na charakter szkolenia, skupiliśmy się przede wszystkim na technologii FDM.

W trakcie szkoleń uczestnicy mogli obejrzeć na żywo w akcji 10 urządzeń. W studiu Rabbit Form stanęły:

  • 3 drukarki 3D Zortrax M200
  • 2 drukarki 3D ZMorph
  • drukarka 3D Up! Mini
  • drukarka 3D Prime 3D
  • drukarka 3D Casum drukująca w technologi DLP
  • prototyp drukarki 3D DX1 o obszarze roboczym ponad 30 cm w każdej z osi
  • drukarka 3D klasy RepRap autorstwa Łukasza Brandta przeznaczona do celów szkoleniowych i dydaktycznych.

Uczestnicy mogli zaprojektować samodzielnie model (wykrawacz do ciasta), zaprojektować go w programie do druku 3D, a następnie wydrukować na drukarce 3D.

Co ciekawe, chociaż szkolenia zostały przeprowadzone w Łodzi, żaden z uczestników nie pochodził z tego miasta… Na nasze szkolenia przybyli ludzie praktycznie z każdej części kraju – Trójmiasta, Poznania, Śląska czy Cieszyna. Jest to na swój sposób niesamowite i jesteśmy niezwykle wdzięczni za zaufanie jakim obdarzyły nas te wszystkie osoby, które spędziły kilka godzin w trasie aby dotrzeć na nasze wykłady i warsztaty.

Wszystkie osoby zainteresowane uczestnictwem w naszych szkoleniach zapraszamy do zapisów: [email protected]. Najbliższy termin szkoleń to 22 i 23 sierpnia (piątek lub sobota). Szkolenia rozpoczynają się o godzinie 10:00 i trwają 8h. Koszt to 150,00 PLN brutto / os.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

10 Comments

  1. No, no, niezły zestaw maszynek. Bez kozery powiem – idziecie pod tym względem w konkury z imprezkami za setki euro. 8)
    SD, jakby kto potrzebował, to mam do sprzedania jedną używaną maszynę 30x30x30.

    1. Jakubie, krytyka z twojej strony to zaszczyt, jednakże dostąpienie pochwały – to ekstaza…

      Dziękujemy za miłe słowa. Gdybym miał wolnych kilka złotych, to bym aż kupił od ciebie tą drukarkę 3D…

  2. No, to ja dziękuję 🙁 🙁 Mieszkam w Łodzi i nic nie wiedziałam ???

    1. Możemy możemy to jeszcze jakoś naprawić…? 🙂
      Kolejne podejście już za dwa tygodnie.

  3. Bardzo podoba mi się oddzielenie Cieszyna od Śląska, w sumie oni bardziej to z Czechami trzymają 😛
    A tak poza tym to super opcja pewnie też się wybiorę na jakiś kolejny termin ^^

  4. a jak zaprojektuje swoj przedmiot na zajeciach to mi go nie wydrukujecie?
    ciekawe czy mozna wybrac drukarke do wydruku,
    tu piszecie o programach a jak z systemami? jest linux?

    1. Jeśli zaprojektujesz go na zajęciach i będzie dostatecznie dużo czasu to go wydrukujemy. Tak było na ostatnich warsztatach. Kwestia czasu jest o tyle istotna, że jeśli zaprojektujesz coś na 3-4 godziny druku 3D, to niestety nic z tego nie wyjdzie, gdyż warsztaty z projektowania odbywają się pod koniec szkolenia.

      Jeśli chodzi o wybór maszyny to myślę, że nie powinno być z tym problemu. Na pewno będzie można puścić wydruk z ZMorpha, M200 lub Mini. Jak będzie ci na tym bardzo zależało, to także z Prime`a 🙂 Co do reszty maszyn, to jest to już w gestii Łukasza, który nimi zarządza.

      Jeśli chodzi o programy i systemy operacyjne, to zależy od programu – większość open-source`ów ma wersje pod Linuxa, ale będzie to można zweryfikować na miejscu podczas szkolenia.

      1. ok, czy to znaczy ze szkolenia beda na linuxie?
        czy bede mogl projektowac na linuxie?

        jesli warsztaty sa 2 dniowe to mozna było by zapuscić druk drugiego dnia, albo nawet dosłac przedmiot potem 😉

        1. Warsztaty odbywają się na komputerach uczestników. Nie zapewniamy komputerów na szkoleniu.

        2. Szkolenia są jednodniowe , trwają ok 8 godzin.

Comments are closed.

You may also like

More in News