Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Pierwszy w historii filament do druku 3D z Grafenem!

Wytrzymalszy od diamentu, lepiej przewodzący prąd od miedzi, bardziej elastyczny od gumy, a teraz możliwy do wydrukowania na drukarkach 3D w technologii FDM! Oczywiście nie w czystej formie, a jako kompozyt z PLA.  Graphene 3D Lab, spółka joint venture założona przez Lomiko Metals i Graphene Laboratories wypuściła na rynek pierwszy materiał tego typu, kosztujący „zaledwie” 65$ za szpulę ważącą 200 gram. „Zaledwie„, ponieważ o ile jest to astronomiczna przy tej ilości cena jak za filament do druku 3D na niskobudżetowych drukarkach 3D, mówimy tu o grafenie! Słynny materiał przyszłości jest już w zasięgu ręki, teoretycznie każdego z nas!

Filament jest dostępny do kupienia w serwisie BlackMagic3D, należącym do Graphene Labs. Niestety póki co – z uwagi na olbrzymie zainteresowanie kupujących, wszystkie stany magazynowe są wyczerpane, a czas oczekiwania na zamówiony materiał to trzy tygodnie. Filament przewodzi prąd i jest bardzo wytrzymały. Drukuje się go na tych samych ustawieniach co PLA i co za tym idzie, może on być używany na praktycznie każdej drukarce 3D. Oczywiście w teorii – w praktyce, jak każdy nowy materiał na rynku wymaga gruntownego przetestowania, gdyż może się równie dobrze okazać, iż jest dość problematyczny w druku 3D?

Z uwagi na to, iż jest to materiał kompozytowy, właściwości grafenu są nieco ograniczone. Przede wszystkim ma niższą przewodność prądu (poniżej 100mA) i napięcia (poniżej 12V), ma również słabszą odporność na temperatury (zalecane 50ºC). Ma również bardzo konkretne przeznaczenie – warto go stosować w drukowaniu kontrolerów do gier, kontrolerów MIDI, klawiatur, jak również drukować za jego pomocą ścieżki przewodzące prąd w urządzeniach elektronicznych (np. pod LED`y).

Jeśli chodzi o branże, które mogą skorzystać na pojawieniu się tego typu filamentu, to są to przede wszystkim: telekomunikacja, medycyna, przemysł lotniczy i kosmiczny. Filament z grafenem może przydać się również wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna duża wytrzymałość i trwałość, ponieważ ma on pod tym względem dużo lepsze parametry niż ABS.

Jest to bez wątpienia przełomowa chwila, ponieważ wkraczamy właśnie w zupełnie nowy obszar jaki daje nam druk 3D. Wraz z pojawieniem się takich filamentów jak kompozyt PLA i grafenu, czy opisywanej na początku roku drukarki 3D Voxel8, za pomocą drukarek 3D możemy zacząć drukować pierwsze elementy, które można w łatwy sposób wyposażać z elementy elektroniczne, co prędzej czy później doprowadzi nas do drukowania w pełni funkcjonalnych urządzeń.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: www.blackmagic3d.com

Exit mobile version