Na drukarce 3D można wydrukować wszystko” – to slogan, który już na mało kim robi jakiekolwiek wrażenie, a z pewnością mało kto bierze go poważnie. Tymczasem raz na jaki czas, gdzieś na świecie pojawia się ktoś, kto próbuje wcielić to hasło w życie. Pewien emerytowany programista, występujący pod pseudonimem “Tony the Pinball Wizard“, stworzył pierwszy, praktycznie w całości wydrukowany na drukarce 3D… stół do pinballa!

Maszyna została zaprezentowana na stoisku producenta filamentów – 3D FilaPrint, podczas wrześniowych targów TCT w Birmingham. Stół jest rzeczywistych rozmiarów, a jego części w znakomitej większości powstały na drukarce 3D własnej konstrukcji, o rozmiarze roboczym 30 x 40 x 30 cm. Konstrukcja składa się z ponad 550 części, z czego ok. 520 to wydruki 3D. Zostały one wydrukowane z aż 85 rodzajów filamentów o łącznej długości… 8,5 km! Większość stanowiło PLA, jednakże nie zabrakło detali wykonanych z NinjaFlex, filamentów metalicznych z ProtoPasta, T-Glassów od Taulmana, czy… czarnego FiberFlex od krakowskiego Fiberlogy!

Stół został zaprojektowany w OpenSCAD. Tony stworzył unikalnych 181 projektów, co zajęło mu łącznie ponad 200 godzin. Całkowity czas wydruku 520 części wyniósł ok. 1200 godzin (50 dni ciągłej pracy), nie wliczając w to nieudanych wydruków, poprawek czy przerw potrzebnych na zdejmowanie wydruków z drukarki 3D i przygotowywanie jej do dalszej pracy.

pinball-12

Jeśli chodzi o elektronikę sterującą, to oparto ją o dwa Arduino Mega i jedno Arduino Duo. Ponadto Tony wykorzystał pięć silników krokowych, cztery głośniki, czy siedemdziesiąt LED’ów podświetlających stół w trakcie grania. Oprogramowanie stołu zostało napisane w C/C++.

pinball-01

Stół został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa, niestety wniosek został odrzucony, ponieważ komitet uznał, że skoro jest to pierwszy w historii stół do pinballa wydrukowany na drukarce 3D, trudno mówić o jakimkolwiek rekordzie…? Na stronie 38 Degrees została stworzona petycja, która sprzeciwia się tej decyzji. Jeśli uważasz, że Tony the Pinball Wizard zasłużył na wpis do Księgi Rekordów – możesz go tam poprzeć!

Źródło: www.3dfilaprint.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

4 Komentarze

  1. Tytuł jak z największego polskiego portalu internetowego 🙂

    1. Po tylu latach… Wierzysz w coś takiego jak clickbait w kontekście druku 3D? 😉

      If it’s not “Zortrax” it’s not gonna click 😉

      1. 🙂

  2. Czy “stół do pinballa” to jest jasno zdefiniowana konstrukcja, składająca się z określonych elementów w określonym ułożeniu? Jeśli nie, wystarczy wydrukować miniaturową, maksymalnie uproszczoną wersję i sprawa z rekordem rozwiązana. Ba! Twórca mógłby zgarnąć dwa rekordy!

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D