Cooksongold to firma, która posiada w swojej ofercie wszelkiego rodzaju proszki do wykonywania biżuterii w technologii 3D. Są to między innymi żółte, białe, czerwone złoto, jak również srebro. Teraz jako pierwsza firma na świecie wprowadza na rynek proszek do druku z platyny 950Pt/Ru.

Proszek został zaprojektowany do użytku z maszynami Precious M 080. Są to urządzenia jakie powstały przy współpracy firmy Cooksongold z firmą EOS i przeznaczone są do użytku jubilerskiego. Dzięki nowemu materiałowi rynek jubilerski może wkroczyć na nowy poziom produkcji delikatnej i bardzo wytrzymałej biżuterii platynowej.

Platyna jest jednym z najbardziej pożądanych materiałów w jubilerstwie i zegarmistrzostwie. Jest plastyczna, połyskująca i o wiele bardziej wytrzymała niż złoto. Poza tym ma jeszcze jedną ważną cechę – jest hipoalergiczna i może być noszona przez osoby posiadające wrażliwą skórę.

Pomimo wymienionych wcześniej zalet, platyna jest bardzo trudna w obróbce. W czasie procesu obrabiania jest bardzo podatna na pękanie, rozrywanie oraz kurczenie się. Opracowanie proszku stopu platyny rozwiązuje te problemy i sprawia, że produkcja platynowej biżuterii otwiera się na zupełnie nowe możliwości wzornictwa, które do tej pory nie były możliwe do uzyskania. Jubilerzy mogą na przykład tworzyć elementy złożone, przegubowe, puste w środku lub splatające się ze sobą.

950Pt/Ru, to pierwszy platynowy proszek, który może być bezpośrednio drukowany na drukarkach 3D, a następnie obrabiany poprzez szlifowanie i polerowanie do uzyskania jakości jubilerskiej. Jest to ogromna oszczędność czasu i kosztów, ponieważ przy produkcji wyrobów nie ma konieczności korzystania z narzędzi oraz form.

W celu zademonstrowania możliwości nowego proszku, poproszoną dwójkę projektantów biżuterii o stworzenie swoich projektów, które jako pierwsze w historii zostaną wydrukowane z platyny. W ten sposób powstały bransoleta na nadgarstek oraz spinki do mankietów. Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej. Warto szczególnie zwrócić uwagę na spinki, ponieważ prezentują one produkt, który nie byłby możliwy do wykonania w tradycyjny sposób. Dzięki temu, że platyna jest tak wytrzymała, można ograniczyć ilość jej użycia do niezbędnego minimum, co przekłada się również na niższą cenę produktu.

Platynowy proszek oraz pierwsze wyroby z niego wykonane zostały po raz pierwszy zaprezentowane w miniony weekend, na wystawie Baselworld 2016.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like