Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Pilot Pirx z Krakowa

Źródło: www.pirx3d.com

W zeszłym tygodniu, ni stąd ni zowąd gruchnęła wiadomość, że w Krakowie, mateczniku niezwykle cenionego w branży druku 3D start-upu Materialination, objawiła się nowa drukarka 3D – Pirx. Projekt stworzony przez zespół zaangażowany do tej pory w budowę Plastruktora – tradycyjnego druciaka z tzw. „gównolitu„, zdążył w krótkim czasie zdobyć spory rozgłos w społeczności RepRap, a nawet wygenerować pierwsze kontrowersje. Z uwagi na te okoliczności oraz całkiem ciekawą konstrukcję drukarki 3D, postanowiliśmy pochylić się nad tematem i poświęcić mu odrobinę miejsca.

Na wstępie zaznaczę, iż skontaktowałem się kilka dni temu z Piotrem Lipertem, jednym z twórców drukarki 3D, niestety mimo początkowych zapowiedzi do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi na postawione pytania. Liczę na to, że mimo to uda nam się kiedyś porozmawiać, a wtedy niezwłocznie opublikujemy ewentualny wywiad na łamach serwisu.

Piotra Liperta – CEO i Software Engineera oraz Krzysztofa Stanika – CTO i Theoretical Physicist (whatever that means…?) miałem przyjemność poznać podczas 3D Print MeetUp`u organizowanego przez Materialination w marcu tego roku w Krakowie, gdzie Piotr prowadził wykład na temat rozwiązań stosowanych w drukarkach 3D. Wspólnie z sześcioma innymi osobami współtworzyli wtedy Plastruktora – klasycznego RepRapa, który poza dość trudną do wymówienia nazwą niczym szczególnym się nie wyróżniał. Od tamtej pory na temat tej produkcji było dość cicho – dziś wiemy już, że nie będzie kontynuowana, czy też jak wspomniał o tym Michał Frączek z Materialination w komentarzu do artykułu na Świecie Druku 3D – nastąpiła „naturalna kontynuacja i rozwój„.

Tak czy inaczej Plastruktor zamienił się w Clockwork i buduje Pirxa – drukarkę 3D w drewnianej, skrzynkowej obudowie, przypominającej na pierwszy rzut oka Replicatora. Na początek garść informacji technicznych opublikowanych przez Jan_Pirx3D (domniemywam iż Jana Fuersta?) na forum MójRepRap.pl:

Cena urządzenia wynosi 2 299,00 PLN brutto, a sprzedażą – przynajmniej pierwszych 10 sztuk, zajęło się Materialination, które jak twierdzi, pracuje z Clockwork przez ścianę.

Jak wspomniałem na wstępie, Pirx3D – mimo dość krótkiego stażu istnienia w świadomości osób interesujących się tematem druku 3D w Polsce, spotkał się już z pierwszymi kontrowersjami. Na wspomnianym MójRepRap.pl pojawiło się kilka wątpliwości co do jakości wykonania drukarki 3D oraz zastosowanych rozwiązań pod kątem bezpieczeństwa. Intryguje również jakość zastosowanych komponentów, w obliczu dość niskiej jak na tego typu urządzenie ceny. W dniu dzisiejszym użytkownik Jan_Pirx3D – przedstawiciel producenta, zdementował część powyższych zastrzeżeń, tłumacząc je tym, iż dostępne zdjęcia drukarki 3D zostały wykonane na jedynym dostępnym prototypie, a docelowo drukarki 3D są wykonane w bez porównania lepszej jakości. Prosił również o chwilę cierpliwości gdyż Clockwork zamierza wkrótce opublikować zdjęcia wersji produkcyjnej.

Tyle informacji z rynku, na koniec garść moich przemyśleń:

Na koniec chciałbym przedstawić jedną, bardzo ważną radę dla młodych kolegów z Clockwork: nie popełniajcie błędów innych rodzimych producentów i nie odwracajcie się od społeczności. Odpowiadajcie na pytania, wchodźcie w polemiki, brońcie swoich racji, kłóćcie się – ale nie ignorujcie. To nie minie… Jeśli to zaniedbacie, będziecie musieli później w trybie awaryjnym ściągać do firmy na etat specjalistę od PR, który będzie ratował wasz wizerunek na niezliczonych wyjazdach i spotkaniach branżowych. W końcu uda wam się to odkręcić, ale niesmak pozostanie.

Bardzo łatwo stać się aktualnym enfant terrible sceny RepRapowej. Równocześnie nikt wam źle nie życzy, po prostu ludzie są ciekawi i oczekują odpowiedzi…

A na koniec perełka. Wybaczcie, ale po prostu nie mogłem się powstrzymać… Wiem, że to głupi błąd i lada moment zostanie poprawiony, ale nie zmienia to faktu, że bardzo trafnie to wyszło i stanowi to kwintesencję tej osoby 🙂

Exit mobile version