Jak często narzekacie na braki w funkcjach drukarki 3D, które wydają się dość oczywiste? Nam w CD3D to się zdarza często, ale zamiast biadolić zawsze staramy się coś z tym zrobić.

W przeciwieństwie do Pawła, lubiącego drukować głowy super- lub antybohaterów z filmów i komiksów, ja lubię drukować obudowy, który wykorzystuję do zabawy elektroniką w domu. Jakiś czas temu pojawiła się potrzeba stworzenie prostego przełącznika, który pozwoli odciąć zasilanie do drukarki na odległość (np. z domu). Potrzeby takie pojawiają się zazwyczaj na skutek głębokich przemyśleń – u nas wyglądało to trochę inaczej i było skutkiem telefonu od ochrony z informacją, że „w biurze chyba coś się pali?„.

Mieliśmy już pomysł, teraz wystarczyło stworzyć zdalny przekaźnik. Od jakiegoś czasu pracuję nad własną wersją „inteligentnego domu” w związku z czym oprogramowanie do projektu miałem praktycznie gotową. Sercem naszego przełącznika został ESP8266 07, czyli mały i zgrabny moduł WiFi, który do tego typu zastosowań to aż nadto.

work1

Wygrzebałem trochę używanych gratów ze skrzynki z elektroniką, wiadomo dobrze by było zrobić to porządnie i na nowych komponentach ale firma biedna więc i grosza szkoda, po za tym nie od dziś wiadomo, że rozwiązania tymczasowe sprawdzają się najlepiej i starczają na lata.

  • Zasilacz impulsowy (może być z ładowarki do telefonu)
  • Stabilizator do 3.3v (500mA najlepiej LDO)
  • Kondensatory 1x 100uF, 1x 200uF, 2x 10nF
  • Dioda prostownicza
  • Kilka rezystorów od kilku Om do kilkudziesięciu kOm
  • Tranzystor N MOSFET
  • Przekaźnik 5A
  • Płytka PCB + niezbędnik do trawienia
  • 2x Listwa zaciskowa z dwoma torami
  • Moduł ESP8266

Podkreślam, że zestaw części nie jest idealny i wynika trochę z przypadku. Nie odpowiadamy za ewentualne straty wynikające z zabawy wysokim napięciem.

dev2

Całość już z zasilaniem jesteśmy w stanie zmieścić na płytce o wymiarach 6x6cm z zapasem. Koszt przygotowania całości z nowymi podzespołami (nie licząc czasu) to około 40 zł.

Obsługa możliwa jest z poziomu przeglądarki bezpośrednio dla urządzenia, czyli dostęp po IP, rozwiązanie dość wygodne jeżeli mamy możliwość wystawienia urządzenia na zewnętrznym porcie.

app1

Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie przeskoczyć NAT z pomocą przychodzi zewnętrzny serwer opartego o PHP, który dzięki prostemu API może wydawać polecenia węzłowi. Zewnętrzny serwer ułatwia też ogólne zarządzanie większą ilością węzłów.

app

Przygotowanie samej elektroniki można załatwić w kilka godzin gdyż schemat jest prosty jak drut. Nie będę teraz ładował gotowego rozwiązania tutaj, tak jak pisałem projekt jeszcze w fazie testowej i myślę jak jeszcze bardziej obniżyć koszty całości oraz co ewentualnie rozbudować.

pcb

Wersja nazwijmy to deweloperska jest aktualnie cały czas rozwijana i z pewnością zostanie wzbogacona o czujnik dymu i prawdopodobnie kamerę niskiej rozdzielczości dzięki czemu będzie można kontrolować stan wydruku. Główne założenie w tym projekcie pozostaje jednak nie zmienne, cena całości nie może przekroczyć 80 zł.

work2

Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D