Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

PLA przewodzące prąd od Proto-Pasta

Amerykańska firma ProtoPlant zaczyna powoli zdobywać dość mocną pozycję na rynku producentów innowacyjnych filamentów do druku 3D. Firma podąża trochę śladem taulmana, który wyspecjalizował się w produkcji wytrzymałych materiałów opartych o nylon, jak również posiadających dość specyficzne właściwości fizyczne (np. t-glase). Do tej pory ProtoPlant – właściciel marki Proto-Pasta, zaprezentował kilka bardzo ciekawych rozwiązań, które mieliśmy okazję opisywać w naszym serwisie: kompozyt ABS z włóknem węglowym, kompozyt PLA z włóknem szklanym oraz kompozyty PLA z żelazem i nierdzewną stalą. Teraz firma powraca z kolejnym projektem: PLA przewodzącym prąd! Choć tego typu materiały nie są niczym nowym na rynku, ProtoPlant twierdzi, że jego produkt zapewnia od 60 do 700 tysięcy razy większą przewodność niż to co oferuje konkurencja. Jeśli okazałoby się to prawdą, „Conductive PLA” pozwalałoby drukować obwody elektryczne!

ProtoPlant rozpoczęło kilka tygodni temu kampanię na Kickstarterze, gdzie oferuje swój nowy filament. Nie jest to pierwszy raz, gdy firma zdecydowała się na ten krok – wcześniej oferowała w ten sposób wspomniane ABS z włóknem węglowym i PLA z włóknem szklanym. Co ciekawe, ProtoPlant nie traktuje tego serwisu jako źródła pozyskania środków na rozwój projektu, tylko jako klasyczną platformę sprzedażową i ze wszystkich otrzymanych zamówień zamierza rozliczyć się do marca tego roku. Do powrotu na Kickstartera firmę zachęcili jej klienci, którzy ubolewali, że wcześniejsze materiały – PLA z żelazem i nierdzewną stalą były sprzedawane w standardowy sposób, a nie za pomocą serwisu crowdfundingowego. Aktualnie ProtoPlant sprzedało filament i związanych z nim dodatki za kwotę 9,4 tysiąca dolarów. Standardowa rolka 0,5 kg jest oferowana za 39$.

Specyfikacja szczegółowa materiału:

Stopień przewodzenia napięcia:

Najnowszy produkt ProtoPlant zapowiada się bardzo interesująco, umożliwia bowiem drukowanie modeli, które oprócz obudowy będą zawierały w sobie już swego rodzaju okablowanie. Oczywiście w teorii… W rzeczywistości należałoby to przetestować na kilku modelach i sprawdzić z jednej strony czy wartości podawane przez producenta mają odwzorowanie w rzeczywistości, a z drugiej – czy uda się znaleźć odpowiednią ilość na tyle funkcjonalnych projektów, gdzie tego typu rozwiązanie faktycznie miałoby zastosowanie?

Źródło: www.3dprint.com

Exit mobile version