PLA zmieniające kolor

7

Ostatnio pisałem o nowym, gumowym filamencie, który pojawił się w ofercie sklepu Get3D.pl, co spotkało się z dość trafnym pytaniem BlazakoV`a: do czego to się może w ogóle przydać? O ile w przypadku elastycznego filamentu byłbym w stanie znaleźć jeszcze jakieś zastosowanie (vide mój komentarz pod artykułem ;-)), o tyle w przypadku tego materiału, trudno mi się doszukać jakiegokolwiek rozsądnego wykorzystania? Nie mniej jednak jest on dość ciekawy i uznałem, że warto o nim wspomnieć. Oto PLA, które zmienia swój kolor w temperaturze 29°C.

PLA zmieniające kolor

Producentem tego materiału jest holenderska firma FormFutura, mająca w ofercie m.in. elastyczne PLA i przezroczysty PET. Jeśli chodzi o opisywany filament, to nosi on nazwę Thermochrome Grey EcoPLA™ i zmienia kolor z szarego na przezroczysty. Zmiana następuje w temperaturze 29° C, co można zobaczyć na zamieszczonym poniżej filmie. Jest to tradycyjne PLA z tajemniczym dodatkiem umożliwiającym jego transformację. Występuje w obydwu średnicach: 1,75 mm i 3 mm.

PLA zmieniające kolor 01

Specyfikacja materiału:

  • rodzaj: PLA
  • kolor: szary / przezroczysty
  • średnica: 1,75 mm lub 3 mm
  • waga: 0,5 kg
  • cena: 49,95 € (ok. 210 PLN + koszty transportu)

Materiał najlepiej drukować w temperaturze 210°C, i choć można drukować go bez podgrzewanego stołu, to producent zaleca druk na stole rozgrzanym do temperatury 40° – 50°C.

Jak pisałem we wstępie, trudno znaleźć mi jakieś rozsądne zastosowanie dla tego materiału, tym bardziej biorąc pod uwagę taką a nie inną temperaturę? Może gdyby udało sie wyprodukować go w ciekawszym kolorze niż szary, miałby szansę zaistnieć jako element składowy jakichś gadżetów lub większych, bardziej skomplikowanych modeli. Nie mniej jednak – fajna ciekawostka…

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.