Eksperci przewidując ścieżki rozwoju przemysłu obuwniczego często wspominają o możliwości upowszechnienia się usługi wytwarzania butów, które swoją formą będą idealnie dopasowane do anatomii użytkownika. Nieodzownym narzędziem wykorzystywanym podczas przygotowywania projektów zindywidualizowanego obuwia są innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak skanowanie 3D czy narzędzia pozwalające na przeprowadzenie analizy chodu.

Kilka miesięcy temu HP przedstawiło FitStation, czyli system urządzeń nadający nowy wymiar produkcji obuwia spersonalizowanego. Wśród potencjalnych odbiorców producenci wyróżniali m.in. sportowców, którzy dzięki butom dopasowanym tworzonym według indywidualnego kształtu stopy mogliby osiągać lepsze wyniki w swojej dyscyplinie. Jak zapowiada HP pierwszymi beneficjentami, którzy sprawdzą możliwości platformy FitStation będą futboliści grający w NFL, czyli największej zawodowej lidze futbolu amerykańskiego.

Już od następnego sezonu gracze z wszystkich trzydziestu dwóch drużyn będą korzystać z systemu urządzeń od HP, łączących w sobie technologie skanowania 3D oraz gromadzenia danych o sposobie przenoszenia obciążeń podczas chodu, dając możliwość idealnie dopasowanych części butów. Jak tłumaczy Rennie Anderson, starszy wiceprezes ds. sponsoringu i zarządzania partnerstwem NFL, priorytetem ligi jest ciągłe zwiększanie bezpieczeństwa i wydajności graczy, wykorzystując również nowoczesne technologie.

Futbol amerykański należy do najbardziej kontuzyjnych sportów – gracze narażeni są na niebezpieczne urazy  nie tylko podczas zderzeń z innymi uczestnikami, ale również podczas sprintu czy wyskoków. W ramach kampanii Play Smart, Play Safe komitet odpowiedzialny za profilaktykę urazów wybrał FitStation jako narzędzie zdolne do zbierania szczegółowych danych, co pomaga w idealnym dobraniu obuwia sportowego, które zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji. Specjaliści twierdzą, że prawidłowo dobrane obuwie jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia ochronnego gracza.

Platforma pozwala na dokładne określenie wymiarów stopy (długość, szerokość wysokość, sklepienia) oraz stopnia nacisku na poszczególne obszary podłoża podczas chodu czy biegu. Zebrane dane są poddawane analizie, a następnie wykorzystywane do stworzenia indywidualnego profilu stopy użytkownika służącego jako podstawa do wykonania „idealnego” buta.

Co prawda, projekty elementów butów powstałe przy zastosowaniu rozwiązania od HP nie zostaną wytworzone w technologii przyrostowej, jednak firma ma nadzieje, że w przeciągu najbliższych lat firmy obuwnicze zrozumieją potencjał technologii przyrostowych i pójdą w ślad za producentami wdrażającymi druk 3D w masowej produkcji.

Źródło: tctmagazine.com, 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D