9 marca 2017 r. w Łomiankach /k. Warszawy odbyła się konferencja „Technologie 3D dla przemysłu i edukacji„, organizowana przez Canon Polska – dystrybutora profesjonalnych drukarek 3D Systems oraz SMARTTECH – polskiego producenta skanerów 3D. Podczas serii wykładów prezentowano innowacyjne zastosowania drukarek 3D i skanerów 3D, potencjał procesów inżynierii odwrotnej, a także najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji ekspertów Canon i SMARTTECH. Najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zaprezentował mgr inż. Marcin Lewandowski – kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego skanerów 3D.

W swoim wystąpieniu Lewandowski podkreślił wielowątkowe możliwości obróbki wyników pomiarowych w postaci wielomilionowych chmur punktów oraz wykorzystanie najnowszych funkcji oprogramowania, które pozwala skanować przedmioty przy użyciu stolika obrotowego i markerów pozycjonujących, a dodatkowo umożliwia także pomiar obiektów ciemnych, co do tej pory było utrudnione.

O zastosowaniach skanerów 3D w procesach inżynierii odwrotnej i kontroli jakości mówił specjalista SMARTTECH 3D ds. oprogramowania – mgr inż. Adam Rajch. Zaprezentował on przykłady wykorzystania skanerów 3D w precyzyjnym odtwarzaniu modeli, takich jak narzędzia czy zużyte elementy maszyn. Wypowiedź została poparta wieloma praktycznymi przykładami wdrożeń u klientów SMARTTECH z całego świata. Co ciekawe, skanowanie 3D znajduje zastosowanie również m.in. w kryminalistyce, wspierając procesy odtworzenia odcisku buta pozostawionego na śniegu (więcej o zastosowaniach technologii 3D w kryminalistyce będzie można dowiedzieć się podczas kolejnej edycji wydarzenia).

Potencjał wykorzystania drukarek 3D w firmach usługowych i produkcyjnych oraz na uczelniach wyższych omówił mgr inż. Jacek Korzeniewski – specjalista ds. druku 3D w firmie Canon Polska. Opowiedział on o zastosowaniach profesjonalnych drukarek z oferty Canon – maszyn pracujących w technologiach MPJ, CJP i SLA. Canon od kilku lat dostarcza na rynek europejski rozwiązania firmy 3D Systems – amerykańskiego producenta i światowego lidera w produkcji rozwiązań druku przyrostowego. Od czerwca 2016 r. Canon jest także oficjalnym dystrybutorem rozwiązań 3D Systems w Polsce, dzięki czemu firma stała się jednym z czołowych dostawców zaawansowanych rozwiązań przyrostowych dla profesjonalistów.

Prezentowany podczas wydarzenia model ProJet 2500 Plus to profesjonalna drukarka 3D do wykonywania bardzo dokładnych modeli 3D. Urządzenie wykorzystuje technologię druku 3D z fotopolimerów akrylowych utwardzanych w procesie światłem UV, która pozwala na uzyskanie modeli o wyjątkowej dokładności kształtów i odpowiedniej fakturze powierzchni.

ProJet 2500 Plus miał swoją światową premierę w pierwszej połowie 2016 roku. Doskonale nadaje się np. do wytwarzania bardzo precyzyjnych prototypów dla branży elektronicznej czy też gotowych narzędzi stosowanych w produkcji, w tym tzw. sprawdzianów kształtu wykorzystywanych w procesie walidacji produktu.

26 kwietnia br. odbędzie się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Canon i SMARTTECH 3D. Tym razem spotkanie poświęcone będzie wykorzystaniu technologii 3D w takich branżach, jak muzealnictwo, archeologia czy medycyna. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.skaner3d.pl. Pytania dotyczące konferencji można kierować także na adres e-mail: [email protected].

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like