Za nami trzeci rok naszej działalności i śmiało mogę powiedzieć, iż był to bez dwóch zdań, iż był on zdecydowanie najlepszy w naszej (wciąż) krótkiej historii. Zmieniliśmy formę działalności ze zwykłej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, poszerzyliśmy nasz zespół o szereg fantastycznych osób, przeprowadziliśmy mnóstwo fantastycznych projektów, a przede wszystkim zwiększyliśmy znacząco zasięg portalu oraz jego odwiedzalność. A wszystko to przy olbrzymim udziale Was – naszych czytelników.

Jeśli miałbym wybierać, które z wydarzeń mijającego roku było dla nas najważniejsze, to było to bez dwóch zdań nawiązanie współpracy z AIP Seed Capital i Krzysztofem Wojewodzicem. Otrzymaliśmy olbrzymie wsparcie merytoryczne i mentorskie, co popchnęło nas do realizacji licznych fantastycznych projektów, które odbiły się szerokim echem w mediach głównego nurtu w Polsce. Dziś CD3D to nie tylko “serwis internetowy o drukarkach 3D“, ale firma consultingowa i doradcza, współpracująca z wieloma znanymi markami zarówno z branży druku 3D jak i pokrewnych. Dzięki AIP SC i Krzysztofowi Wojewodzicowi udało nam się ostatecznie “odnaleźć” nasz segment działalności, któremu sukcesywnie się poświęcamy.

W tym roku nawiązaliśmy współpracę z wieloma fantastycznymi osobami. Z niektórymi współpraca miała charakter tymczasowy, z innymi współpracujemy cały czas. Co ważne, treści jakie są publikowane w serwisie stały się mocno zróżnicowane i prezentowane są na nim dość różne punkty widzenia. Oczywiście cały czas piszemy wyłącznie o druku 3D. Jesteśmy pod tym względem jak AC/DC – cały czas wydajemy tą samą płytę 🙂

CDpiorun3D

Jeśli chodzi o zasięg, to staliśmy się jednym z głównych mediów dot. informacji o druku 3D w Polsce. Jesteśmy cytowani na tyle często lub proszeni o komentarz w różnych sprawach, że niejednokrotnie trafiamy na różne “nasze” rzeczy przypadkowo po jakimś czasie. W tym roku pojawiliśmy się również we wszystkich możliwych mediach głównego nurtu – w niektórych z nich nawet kilkakrotnie. Coś co jeszcze rok temu byłoby spełnieniem marzeń każdego wydawcy serwisu internetowego – dziś stało się dla nas przysłowiowym “chlebem powszednim“…

Miało to wszystko oczywiście przełożenie na odwiedzalność naszego portalu. W tym roku dokonaliśmy dość spektakularnej rzeczy. Liczba odwiedzin, unikalnych użytkowników oraz odsłon była każdorazowo dwukrotnie wyższa, niż w latach 2013-2014 łącznie!

Wzrost wodwiedzalności na CD3D

Na koniec lista 10 najczęściej czytanych artykułów 2015 r. Wśród nich dominują poradniki i recenzje drukarek 3D, lecz dość nieoczekiwanie pojawiła się na liście prawdziwa niespodzianka! Koniec końców po raz kolejny okazało się, że niezbadane są gusta czytelników naszego portalu i wśród dziesiątki najczęściej czytanych tekstów może pojawić się coś, co nigdy bym nie przypuszczał, że zainteresuje więcej jak kilkaset osób…

W imieniu spółki CD3D oraz portalu życzę wszystkim czytelnikom wszystkiego najlepszego w nadchodzącym, 2016 roku i życzę Wam aby był on jeszcze bardziej udany niż miniony.

TOP 10 artykułów 2015 r. na CD3D

Oprogramowanie do druku 3D

Lista darmowych programów do projektowania pod druk 3D

Drukarka 3D jest fantastycznym narzędziem, niestety aby móc ją w pełni wykorzystać potrzebne są modele 3D do wydrukowania. Nie wszystko da się znaleźć za darmo w internecie (albo znaleźć w ogóle). Dlatego potrzebny jest program do projektowania – a ten potrafi kosztować wielokrotność niskobudżetowej drukarki 3D. Na szczęście są darmowe programy do projektowania przestrzennego. A to jest ich lista…

Encyklopedia druku 3D

Encyklopedia druku 3D

Technologia druku 3D jest pojęciem niezwykle szerokim – stąd konieczność uporządkowania pewnych definicji. Nasza encyklopedia druku 3D to idealne miejsce dla wszystkich pragnących rozpocząć przygodę z technologiami przyrostowymi, ale nie bardzo wiedzą o co w tym wszystkim chodzi oraz co jest czym?

Zortrax

Zortrax M200 – recenzja drukarki 3D

Zortrax M200 to najpopularniejsza polska niskobudżetowa drukarka 3D na świecie, nic zatem dziwnego, że jej recenzja była absolutnym hitem 2015 r. Tym bardziej, że nie była to “laurka“…

pladeathmatch

PLA Deathmatch: Verbatim vs. Devil Design

Najbardziej kontrowersyjny i najczęściej komentowany artykuł w historii CD3D. Pojedynek filamentów Verbatim i Devil Design, w którym nieznacznym zwycięzcą został ten pierwszy, co spotkało się z dużym sprzeciwem miłośników tego drugiego…

ABS i PLA Jak odróżnić ABS od PLA?

No właśnie… Po czym poznać z jakim filamentem mamy do czynienia oraz do czego wykorzystać jeden, a do czego drugi? Opis dwóch najpopularniejszych materiałów do druku 3D w niskobudżetowych drukarkach 3D typu FDM.

Testowanie drukarek 3D

Sprawdzanie możliwości drukarki 3D na podstawie prostych modeli testowych

Drukarek 3D jest multum na rynku, a najlepszym i najprostszym sposobem na to, aby przekonać się, która z nich najbardziej odpowiada naszym potrzebom jest przeprowadzenie 1-2 prostych testów.

Hydrografika

Kolorowanie wydruków 3D za pomocą precyzyjnego nanoszenia tekstur przy użyciu hydrografiki

Pisząc ten artykuł nigdy nie przypuszczałbym, iż spotka się on z aż tak wielkim zainteresowaniem czytelników? Teoretycznie prosty news o charakterze informacyjnym, który dotarł na 7 miejsce na liście najczęściej czytanych artykułów 2015 r.

Carbon 3D 01

Carbon 3D i CLIP – super szybka technologia druku 3D, która rewolucjonizuje druk 3D z żywic

Technologia CLIP to jedno z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w branży druku 3D, a pierwszy artykuł na jej temat na łamach CD3D awansował do TOP 10 najpoczytniejszych tekstów 2015 r. Co ciekawe, początkowo nie traktowałem informacji na temat CLIP zbyt poważnie, stąd też jego publikacja nastąpiła w ok. 2 dni po jej oficjalnej prezentacji na świecie… Cóż, mylić się jest rzeczą ludzką.

10 największych problemów z drukarką 3D

10 największych rozczarowań po zakupie nowej drukarki 3D

Lista 10 najgorszych rzeczy z jakimi możemy się (niestety…) spotkać po zakupie drukarki 3D.

Jelwek

Mroczne widmo – relacja z budowy drukarki Jelwek Prusa i3 XL

W 2015 roku złożyliśmy dwa zestawy drukarek 3D w formie kitów – Monkeyfab PRIME i Jelwek Prusa i3 XL. W pierwszym przypadku wszystko przebiegło (w miarę…) bezproblemowo, niestety w drugim składający ją Łukasz Czuba borykał się z mnóstwem problemów i przeciwności… Oto relacja z jego zmagań.

Grafika przewodnia: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować