Polymaker to chiński producent filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D, działających w technologii FDM, który skutecznie obala stereotyp niskiej jakości tworzyw produkowanych w Państwie Środka. W swoim asortymencie posiada mnóstwo wysokiej jakości materiałów, przeznaczonych do najróżniejszych, profesjonalnych zastosowań. Ich najnowszym dziełem jest PolyCast, filament przeznaczony dla przemysłu odlewniczego.

Nowego tworzywa nie znajdziemy jeszcze w ofercie Polymaker, ale firma pokusiła się o przygotowanie filmiku przedstawiającego cały proces od wydruku 3D, do wykonania na jego podstawie formy odlewniczej, aż po wykonanie samego odlewu. Wszystko podzielić można na kilka etapów…

Druk 3D

W pierwszej kolejności należy wydrukować w 3D model, który ostatecznie ma zostać wykonany z metalu, jest to tak zwany „pozytyw”. Do tego celu wystarczy najzwyklejsza drukarka 3D oraz najnowsze tworzywo PolyCast. Jego zaletą jest łatwość drukowania PLA, brak konieczności posiadania podgrzewanego stolika oraz bezproblemowe usuwanie supportów.

Wygładzanie Powierzchni

PolyCast to drugi z kolei, dostępny filament, na którym można zastosować proces wygładzania za pomocą alkoholu izopropylowego, który to reaguje z powierzchnią wydruku, delikatnie ją nadtapiając. Wystarczy umieścić nasz model w urządzeniu Polysher, by po kilkunastu minutach stał się idealnie gładki, bez prążkowych atrybutów technologii FDM.

Przygotowanie formy

Gotowy model umieszczany jest w specjalnej „ramie” z wosku, która nie tylko utrzymuje go we właściwym położeniu, ale przede wszystkim zapewni kanały dopływowe dla płynnego metalu do wnętrza formy. Cała konstrukcja poddawana jest następnie kilkukrotnym kąpielom w medium odlewniczym oraz obsypywana mieszanką bogatą w krzemionkę. Cały proces trwa około dwóch dni.

Wypalenie formy

Tak przygotowany model trafia następnie do pieca, gdzie w temperaturze powyżej 600°C medium odlewnicze jest utrwalane, a cała zawartość (wosk plus wydruk wykonany z PolyCast) zostaje bezresztkowo wypalona. W ten sposób otrzymujemy gotową do dalszych prac formę.

Odlewanie

Tak przygotowaną formę wypełniamy następnie płynnym stopem, a następnie doprowadzamy do ostudzenia. Skonsolidowane medium odlewnicze zostaje usunięte, a efektem końcowym jest wykonana z metalu kopia, wydrukowanego na początku obiektu.

Wydruk wykonany z PolyCast stanowi bardzo ważny element całego, opisanego procesu. Pozwala w łatwy i szybki sposób przygotować pożądany model, który może charakteryzować się nawet bardzo skomplikowaną geometrią.

Źródło: www.fabbaloo.com, www.polymaker.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D