Chiński producent filamentów Polymaker zasłynął w zeszłym roku zebraniem ponad 100.000 $ na Kickstarterze, gdzie oferował swoje filamenty oparte o PLA. To co wyróżniało je spośród innych materiałów tego typu, to trzy cechy – pierwszy posiadał dużą, przewyższającą ABS wytrzymałość (PolyMax PLA), drugi charakteryzował się dużą elastycznością i możliwością szybkiego drukowania (PolyFlex), a trzeci przypominał wyglądem kompozyt PLA i drewna, w ogóle go nie posiadając w swoim składzie (PolyWood). Dziś firma poinformowała, iż otrzymała wsparcie w wysokości 3 mln $ na dalszy rozwój swojej technologii oraz poszerzania zasięgu sprzedażowego. Za inwestycją stoi fundusz kapitałowy Legend Star należący do Legend Holdings, który z kolei jest m.in. właścicielem Lenovo – największego producenta komputerów osobistych na świecie.

Chociaż powyższa informacja nie odnosi się bezpośrednio do samego Lenovo, to już drugi raz w ciągu ostatnich kilku tygodni, gdy nazwa tej marki pojawia się w kontekście branży druku 3D. Zaledwie miesiąc temu informowałem, iż należąca do Lenovo firma FM365, specjalizująca się w sprzedaży urządzeń elektronicznych on-line, rozpoczęła sprzedaż drukarek 3D da Vinci na terenie Chin. Fakt że właściciel Lenovo inwestuje w firmę z branży filamentów do druku 3D, pozwala myśleć, iż decydenci zasiadający na najwyższych szczeblach managerskich, poważnie myślą o wejściu w technologię druku 3D – nawet jeśli nie teraz, to z pewnością w perspektywie najbliższych kilku lat.

Polymaker – mimo stosunkowo niewielkiego stażu na rynku, zdążyło już uruchomić biura w USA, Holandii i Japonii. Firma posiada w ofercie pięć rodzajów materiałów – oprócz w/w trójki, również klasyczne PLA oraz PLA transparentne, występujące w czterech kolorach. Ponadto firma szykuje się z wejściem z materiałem podporowym oraz planuje wprowadzenie kolejnych rozwiązań z tytułu otrzymanego dofinansowania.

Polymaker 01

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like