PostNord Strålfors, spółka-córka nordyckiego giganta PostNord specjalizującego się w rozwiązaniach logistycznych i komunikacyjnych, jak również gwarantującego usługi pocztowe na terenie Danii i Szwecji, podejmuje się wyzwania stworzenia usługi produkcji i dostarczania części na żądanie w obszarach objętych siecią logistyczną PostNord. W tym celu nawiązana została współpraca z firmą Stratasys i jej regionalnym partnerem – Protech. PostNord, tym samym, dołącza do wyścigu kurierów w kategorii usług obejmujących technologie przyrostowe.

PostNord Strålfors wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i do listy swoich usług dołącza również technologie addytywne. W tym celu firma zakupiła prawdziwie wszechstronną, pierwszą na świecie drukarkę 3D umożliwiającą druk 3D z wielu materiałów i w pełnym kolorze w technologii PolyJet – J750. Regionalny partner Stratasysa, Protech, zapewni wsparcie w zakresie serwisu i użytkowania maszyn, a także specjalistycznej wiedzy. J750 stanęła w siedzibie firmy w Sztokholmie. Miasto to nie tylko stanowi centrum sieci logistycznej, obejmującej Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię, ale obsługuje również transport międzynarodowy za pośrednictwem lotniska Arlanda.

Zarówno Stratasys, jak i PostNord z dużym optymizmem patrzą na rozwój współpracy, widząc w niej szansę na rozwój dla obu firm. Andy Middleton, prezes na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w Stratasys, wyraziła swoje podekscytowanie w związku z kooperacją z – jak to sama określiła – ekspertami na nordyckim rynku logistycznym. Podekscytowania nie kryje również CEO PostNord Strålfors, Ylva Ekborn. Jak wskazuje, J750 doskonale spełnia oczekiwania, i z pomocą Protech usługi pełnokolorowego i wielomateriałowego druku 3D już wkrótce staną się dostępne dla ich klientów.

Duńsko-szwedzka poczta, oczywiście, nie jest pierwszą spółką logistyczną zainteresowaną wdrożeniem usług związanych z produkcją części na zamówienie. Pierwszym logistycznym gigantem, który wyraził zainteresowanie drukiem 3D, była firma UPS – już od 2015 współpracując z Fast Radius i tworząc globalną sieć logistyczną związaną z technologiami addytywnymi.

W tyle nie pozostaje również FedEx, z nowo utworzonym segmentem FedEx Forward Depots, którego zadaniem będzie między innymi logistyka usług zamiennych i praca nad innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu robotyki i technologii addytywnych. Firma dodatkowo sprawuje opiekę nad dostawą produktów ze Stratasys Direct Manufacturing w USA.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like