Drukarze 3D w całym kraju nieprzerwanie łączą siły, by z pomocą tej technologii wytwarzać maski dla medyków. Rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 sprawia, że zapotrzebowanie personelu medycznego na środki ochrony osobistej nie maleje.

Ogólnopolska akcja charytatywna #MaskaDlaMedyka zjednuje sobie coraz poważniejszych partnerów oraz życzliwość samych medyków. W jej aktywne wsparcie zaangażował się także Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (PPNT Gdynia).

Jak tłumaczy jeden z inicjatorów akcji #MaskaDlaMedyka – Piotr Skrzypczyk Całotwarzowa maska do snorklingu EasyBreath firmy Decathlon w prosty sposób może być przerobiona na wysoce skuteczną maskę ochronną dla personelu medycznego, a także na wentylatorowy aparat wspomagający oddychanie pacjentów (CPAP).

Choć urządzenie CPAP nie zastąpi respiratora, to może pełnić rolę wspomagającą we wczesnej fazie niewydolności oddechowej. Jego funkcja sprowadza się tu głównie do rozszerzenia światła dróg oddechowych, co poprawia efektywność oddychania pacjenta. Do zaadaptowania maski niezbędny jest specjalny adapter. I właśnie takie adaptery wytwarzane są za pomocą technologii druku 3D. Do inicjatywy włączył się Pomorski Park Naukowo – Technologiczny, uruchamiając w swojej pracowni produkcję potrzebnych elementów.

ppnt gdynia

Dzięki darmowym projektom udostępnionym przez społeczność druku 3D, wytworzenie potrzebnej części na nieprzemysłowym sprzęcie  zajmuje zaledwie kilka godzin. Co więcej, maski Easybreath są dostępne w licznym nakładzie. Jak informują inicjatorzy akcji: firma Decathlon przekazała już bezpłatnie 1300 masek na potrzeby pierwszej partii, dostępne zasoby to ok. 300.000, a znajdująca się w Polsce  fabryka może produkować kolejne.

Maski pozwalają na łatwą dezynfekcję powierzchniową, co daje możliwość ich wielorazowego użycia. Co więcej, maski są pełnotwarzowe i szczelne. Przy zastosowaniu filtrów ogranicza to ekspozycję na wirusa skuteczniej niż maseczki chirurgiczne czy przyłbice. Zapewniają przy tym nieporównywalnie większą wygodę korzystania – co jest szczególnie ważne dla przeciążonego personelu medycznego.

W rezultacie współpracy  PPNT Gdynia z organizatorami akcji #MaskaDlaMedyka, którzy koordynują procesy projektowe oraz dystrybucję masek na terenie Polski, pierwsza partia powstałych w Gdyni zestawów trafiła do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Gdyni.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować