Jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie mody, Fashion Week w Nowym Yorku, miało okazję stać się miejscem prapremiery nowego elastycznego filamentu wyprodukowanego przez MakerBot’a. Pierwszym wydrukiem ever jaki zobaczył światło dzienne (nie liczymy rzecz jasna wszystkich prób dokonanych w R&D MakerBot’a ;)) była sukienka Verlan Dress, zaprojektowana przez New Skins: Computational Design for Fashion prowadzonego przez Francis’a Bitonti’ego (studio ma swoją siedzibę w Pratt Institute’s DAHRC).

 

Żródło: www.thingiverse.com

Żródło: www.thingiverse.com

Sukienka jest naprawdę niezwykła – nie nadawałaby się rzecz jasna na wizytę u cioci ale na pokaz mody jest idealna i do tego wyjątkowa! Została wydrukowana na drukarce 3D (rzecz jasna MakerBota) a do jej produkcji użyto nowego elastycznego filamentu wykonanego z poliestru! Tworzywo nie miało jeszcze swojej oficjalnej premiery – na stronie MakerBot’a można przeczytać, że premiera odbędzie się już niedługo (makerbot.com/flexiblefilament) – a już można zobaczyć jak wygląda pierwszy wydruk.

Nowy filament jest miękki i elastyczny a co ciekawe, kiedy włożymy go do gorącej wody, staje się plastyczny, dzięki czemu można go łatwo kształtować – jego grubość to 1.75 mm.

Materiał z jakiego wykonano filament był do tej pory stosowany głównie w medycynie m.in. w protetyce, jednakże można go z powodzeniem stosować w innych dziedzinach i druk 3D wydaje się jak najbardziej na miejscu. Co ważne, materiał jest całkowicie biodegradowalny i nie toksyczny. Jak twierdzi Bre Pettis, CEO MakerBot’a, nowy filament dzięki swej elastyczności i sprężystości, może zrewolucjonizować rynek druku 3D. Czy tak będzie – czas pokaże.

Żródło: www.thingiverse.com

Żródło: www.thingiverse.com

Wróćmy jednak do samej sukienki. Inspiracją projektantów z New Skins były ludzkie mięśnie i ich harmonia, stąd materiał z jakiego sukienka miała zostać wykonana musiał być możliwie jak najbardziej elastyczny. Wybór padł na nowe “dziecko” MakerBot’a i wydaje się, że był to strzał w dziesiątkę. Sukienka składa się z 59-ciu elementów – 20 z nich wydrukowano z PLA a resztę z nowego filamentu. Drukowanie wszystkich części zajęło dwóm drukarkom MakerBot Replicator 2 aż 400 godzin. Gotowe elementy musiały zostać jeszcze ze sobą odpowiednio połączone, co zajęło już „tylko” dobę. Cały cykl produkcji – od projektu po efekt końcowy został uwieczniony na poniższym filmie.

Kliknij by zobaczyć film. Źródło: Youtube.com

Kliknij by zobaczyć film.

Jeśli sukienka się Wam podoba bądź chcielibyście ją komuś podarować to nic prostszego! MakerBot zamieścił na swojej stronie projekty w kilku formatach – nic tylko pobierać i drukować 😉

Żródło: www.heraldonline.com

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować