Jednym z flagowych produktów CD3D (myślę, że mogę to tak nazwać) jest zestawienie drukarek 3D – jedyne miejsce w polskim internecie, gdzie można zdobyć szczegółowe informacje na temat wszystkich niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii FDM, jakie można zakupić w Polsce. Jak większość dobrych pomysłów, zestawienie powstało dość spontanicznie jesienią 2013 roku, stając się od tamtej pory jednym z najpopularniejszych miejsc w naszym serwisie. Na początku bieżącego roku uświadomiliśmy sobie jednak, iż pod względem funkcjonalnym zestawienie zaczyna trochę kuleć i nie przystaje do obecnych czasów. Pojawiło się też szereg nowych pomysłów i koncepcji jak rozwinąć ten dział oraz połączyć go z innymi, powstającymi funkcjonalnościami. Koniec końców zapadła decyzja o jego całkowitym przerobieniu. Dziś, po kilkunastu tygodniach prac, mam przyjemność zaprezentować zupełnie nową odsłonę naszego zestawienia, które zostało przemianowane na BAZĘ DRUKAREK 3D.

BAZA DRUKAREK 3D charakteryzuje się następującymi, kluczowymi cechami:

  • proste i przejrzyste przedstawienie drukarek 3D w formie tabelarycznej
  • wyszukiwanie zaawansowane z podziałem na liczne parametry szczegółowe
  • zupełnie nowe opisy poszczególnych drukarek 3D, dopasowane do obowiązujących standardów.

Strona główna BAZY DRUKAREK 3D to tabela z listą wszystkich dostępnych urządzeń w naszej bazie. Zgłaszanie urządzeń do BAZY jest absolutnie darmowe i każdy kto chciałby aby jego drukarka 3D znalazła się w naszym zestawieniu musi po prostu się z nami skontaktować. My niezależnie od tego, będziemy stopniowo uzupełniać BAZĘ samodzielnie o kolejne urządzenia, które są obecne na rynkach zagranicznych, lecz niekoniecznie jeszcze w Polsce. Będziemy dążyć do tego, aby stworzyć pod tym względem najlepsze i najbardziej dokładne kompendium wiedzy w internecie.

BAZA DRUKAREK 3D 00

Z poziomu tabeli głównej, można obejrzeć miniaturkę urządzenia, cenę netto i brutto (oraz ewentualne warianty cenowe), obszar roboczy, rodzaje materiału z jakiego drukarka 3D drukuje, informację, czy posiada autokalibrację stołu roboczego oraz link do specyfikacji szczegółowej. W najbliższych dniach wdrożymy tutaj kolejne funkcjonalności, które są aktualnie jeszcze dopracowywane. Mogę tylko powiedzieć, iż będą stanowić nie lada ułatwienie dla osób poszukujących do zakupu drukarki 3D.

Po kliknięciu w link WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE rozwinie się lista parametrów szczegółowych, które filtrują wyniki wyszukiwania. Wprowadziliśmy podziały na: nazwę producenta, wykorzystywane materiały do druku 3D, obszar roboczy (z rozdzieleniem na każdą oś), system operacyjny komputera, z jakim współpracuje oprogramowanie danej drukarki 3D oraz sposób komunikacji. Na koniec znajduje się 12 parametrów szczegółowych.

BAZA DRUKAREK 3D 02

Same drukarki 3D zostały wyposażone w nowe i bardzo uszczegółowione opisy. Zrezygnowaliśmy z kilku dotychczasowych parametrów (np. oznaczenie stref gorących, gdyż praktycznie każde urządzenie jest już w to wyposażone), dodaliśmy za to szereg nowych (np. rodzaj obudowy, lub czy drukarka 3D jest wyposażona w elementy drukowane na innej drukarce 3D?). Dzięki temu, użytkownik ma większy wgląd w to czego może spodziewać się po zakupionym urządzeniu. Proszę również pamiętać, iż poszczególne parametry zostały przesłane nam przez producentów i/lub dystrybutorów – my nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia czy i jak pokrywają się one z rzeczywistością (domyślnie liczymy na uczciwość w przesłanych materiałach)?

Chociaż BAZA DRUKAREK 3D została już opublikowana – to nie koniec prac nad jej rozwojem. Jak wspominałem, wkrótce pojawią się kolejne funkcjonalności. Pracujemy też nad kolejnymi BAZAMI (szczegóły wkrótce), które zostaną docelowo spięte zarówno z nowo powstałą BAZĄ DRUKAREK 3D jak i istniejącą już od roku BAZĄ FIRM. Póki co – miłego korzystania…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. najbardziej brakuje kryterium sortowania po cenie lub przynajmniej filtru maksymalnej ceny. Zwykle to własnie tak wygląda że zaznaczam co chcę mieć i oglądam od najniższych cen

    1. Będzie to zrobione ;-), prosimy o chwilę cieprpliwości

  2. Przydałaby się możliwość odfiltrowania drukarek działających pod kontrolą tego co typowy druciak (popularny soft open source – firmware Marlin i Repetier oraz slicery Cura, Slic3r, Kisslicer itd) od całej reszty.

  3. Nie wiem, czy to wina mojej Opery, ale po jakimś czasie znikają mi ilustracje drukarek.

Comments are closed.

You may also like

More in News