W łódzkim Bionanoparku został dziś oficjalnie uruchomiony Otwarty Klaster Biodruku 3D – największa instalacja tego typu w Europie. W jego skład wchodzi 21 biodrukarek 3D SKAFFOSYS, pozwalających na tworzenie trójwymiarowych struktur w oparciu o materiały hydrożelowe. Twórcą i operatorem Klastra Biodruku 3D jest CD3D Medical, które prowadzi go przy współpracy z Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Dzięki współpracy z Bionanoparkiem możliwe jest realizowanie kompleksowych projektów naukowo-badawczych w obszarze inżynierii biomedycznej, z wykorzystaniem technologii przyrostowych. W laboratoriach Bionanoparku można przeprowadzić kompletne badania biochemiczne, biologiczne i molekularne praktycznie na każdym etapie tworzenia trójwymiarowych struktur. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich procesów czuwają specjaliści od biodruku w CD3D oraz naukowcy Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Najważniejszą cechą Klastra Biodruku 3D jest jego otwarty charakter – oznacza to, że z jego zasobów mogą korzystać podmioty zewnętrzne, zlecając kompleksową usługę naukowo-badawczą, której elementem jest tworzenie struktur trójwymiarowych z materiałów hydrożelowych. Biowydrukowane struktury mogą mieć wiele zadań – począwszy od pełnienia funkcji tzw. scaffoldu, czyli rusztowania, na którym będzie hodowany materiał biologiczny, poprzez badanie nowych typów materiałów biokompatybilnych i testowanie ich właściwości w zróżnicowanym środowisku, a skończywszy na tworzeniu materiałów kompozytowych, powstałych z kilku odmiennych pod względem właściwości fizycznych lub chemicznych surowców. Intrygująco prezentuje się również koncepcja badań nad nowymi, alternatywnymi źródłami żywności.

Kluczowe w całym projekcie jest to, że wraz z biowydrukiem 3D, klienci i partnerzy Klastra Biodruku 3D mogą liczyć na całościową usługę – wszelkiego rodzaju dodatkowe prace naukowo-badawcze mogą zostać zlecone Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej, jak również innym laboratoriom będącym częścią Bionanoparku.

CD3D Medical będzie świadczyć usługi biodruku 3D podmiotom zewnętrznym, jednakże samo ma w planach zrealizowanie szeregu własnych projektów naukowo-badawczych. Więcej informacji na ten temat będziemy komunikować w niedalekiej przyszłości.

Więcej informacji: www.cd3dmedical.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like