Pierwsza drukarka 3D HP drukująca w pełnym kolorze, w technologii Multi Jet Fusion, jest już w Polsce! Premiera długo oczekiwanego modelu drukarki HP Multi Jet Fusion 3D 580 odbyła się w krakowskim Centrum Druku, który jako właściciel serwisu internetowego HP3D.pl, rozpoczyna dystrybucję autorskiej technologii kalifornijskiego koncernu. Będąc strategicznym partnerem HP, krakowskie Centrum Druku zmierza do wywołania technologicznej rewolucji na polskich uczelniach i w instytutach badawczych oraz popularyzacji idei Przemysłu 4.0.

Unboxing  pierwszego urządzenia w Polsce miał miejsce 4 marca 2019 r. Drukarka 3D przybyła do Krakowa szczelnie zapakowana i zabezpieczona, a jej podróż rozpoczęła się w Singapurze, z krótką przesiadką we Frankfurcie nad Menem. “Jako oficjalny dystrybutor technologii i urządzeń HP Multi Jet Fusion, chcielibyśmy wszystkim potencjalnie zainteresowanym wdrożeniem technologii, przybliżyć cały proces inwestycji i wynikających z niej korzyści” – powiedział Adam Stachura, CEO krakowskiego Centrum Druku.

Przystosowanie modelu drukarki HP JET FUSION 3D 580 COLOR do pracy to kilkudniowy proces. Pozytywna weryfikacja warunków technicznych w miejscu przyszłego użytkowania urządzenia jest wstępem do właściwej instalacji. Już od rana w Strefie Serwisowej Centrum Druku, znajdującej się w zagłębiu technologicznym Krakowa, trwały prace związane z przystosowaniem urządzenia do eksploatacji.

HP po raz pierwszy zaprezentowało maszynę Multi Jet Fusion 3D 580 już ponad rok temu, ale urządzenia z tej serii są dostępne w sprzedaży dopiero od kilku tygodni. Krakowskie Centrum Druku jako pierwsza firma w kraju wprowadziła urządzenie, które ma ambicję zrewolucjonizować druk 3D. Wspólnie z producentem, chcą pomóc zainteresowanym instytucjom działającym na polskim rynku, przygotować się do nadchodzącej ery produkcji cyfrowej.

W oparciu o organizację swoich kanałów sprzedaży, HP przygotowało schemat obecności w zakresie druku przemysłowego 3D. Na bazie poprzednich doświadczeń, firma chce pójść krok dalej, niż pozostali producenci urządzeń druku addytywnego poprzez obniżenie kosztów materiałów eksploatacyjnych, co stanowi klucz do tego, aby było to faktyczną alternatywą dla formowania wtryskowego oraz obróbki CNC.

Według Steve’a Nigro – szefa 3D Printing w HP, czas wytworzenia obiektu ulegnie znacznemu skróceniu, z 83 do nawet 3 godzin, co jest bardzo istotne szczególnie w szybkim prototypowaniu. Wewnętrzne testy i symulacje, jakie regularnie przeprowadzał, pokazały, że średni czas drukowania porównywalnych modeli w technologii HP Jet Fusion 3D jest do 10 razy krótszy niż w pozostałych, na przykład topionego osadzania (FDM) czy selektywnego spiekania laserowego (SLS).

O wszystkich możliwościach związanych z zastosowaniem technologii Multi Jet Fusion można będzie dowiedzieć się podczas cyklicznie organizowanych Warsztatów 3D, które odbywają się w siedzibie krakowskiego Centrum Druku przy ul. Strycharskiej 4. Te unikatowe spotkania stanowią kopalnię wiedzy i inspiracji dla architektów, projektantów oraz inżynierów produkcji, zainteresowanych śledzeniem i kontrolą procesu wytwarzania dzięki wykorzystaniu właściwości pojedynczego voksela made by HP.

Patrycja Blechinger
Patrycja Blechinger – redaktor, entuzjastka nowych technologii, szczególnie SI i inteligentnych urządzeń, o których najbardziej lubi pisać. Z wykształcenia kulturoznawca, zainteresowana nowymi formami sztuki w ponowoczesnej rzeczywistości.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować

    Więcej w HP3D