Do tej pory druk 3D w technologii SLS był zarezerwowany tylko dla wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych. Na przeciw tej koncepcji wyszedł Formlabs, tworząc drukarkę 3D SLS o znacznie mniejszych gabarytach. Wytwarzanie w technologii selektywnego spiekania laserowego stało się bardziej dostępne – zgodnie z zapewnieniami producenta, nowe urządzenie Formlabs Fuse 1 reprezentuje doskonały stosunek jakości do ceny. 

Dotychczas, technologia druku 3D w technologii SLS była zarezerwowana tylko dla kosztownych urządzeń klasy przemysłowej, głównie ze względu na charakterystykę procesu. Po skończonym wytwarzaniu elementy wymagają obróbki i odsiewania niewykorzystanego proszku. Formlabs stworzył system do łatwego i taniego wytwarzania z tworzyw w formie proszków. Obiekty produkowane w technologii SLS charakteryzują się wysoką wytrzymałością i mogą posiadać skomplikowane kształty, nieosiągalne innymi metodami. 

Prace nad Fuse 1 trwały siedem lat, w trakcie których firma testowała i udoskonalała kolejne prototypy. Priorytetem było stworzenie urządzenia, które będzie łatwe i wygodne w użytkowaniu, niezawodne i znacznie tańsze w eksploatacji w porównaniu do wielkogabarytowych urządzeń dostępnych na rynku. Po wielu latach pracy, Formlabs ogłosił wprowadzenie Fuse 1 na rynek. 

Specyfikacja techniczna drukarki 3D
 • Obszar roboczy: 165 x 165 x 300 mm 
 • wysokość warstwy: 110 mikronów 
 • wymiary drukarki 3D: 645 x 685 x 1070 mm 
 • waga: 114 kg 
 • parametry lasera: 1065 nm, 10W 
 • wielkość plamki lasera: 200 mikronów 
 • obsługiwane materiały: Nylon 12 (wkrótce Nylon 11, TPU i inne materiały)

Drukarka 3D jest kompatybilna z systemem separacji proszku Fuse Sift. Stacja umożliwia odzyskanie aż do 50% niezużytego w trakcie procesu materiału, a także pozwala na chłodzenie wydruków. Co więcej, urządzenie samo miesza i przygotowuje nowy zasobnik z materiałem do kolejnego procesu. Zapewnia to nie tylko oszczędności na produkcji, ale także jest przyjazne dla środowiska. 

Urządzenia Fuse 1 i Fuse Sift można zobaczyć podczas polskiej premiery online w czwartek, 11 marca o godzinie 11:00. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna, a po zakończonym wydarzeniu do uczestników zostaną wysłane nagrania prezentacji online.  

Zapisy na wydarzenie online

Oficjalnym dystrybutorem Formlabs Fuse 1 w Polsce jest CadXpert.

Źródło: cadxpert.pl

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

  Comments are closed.

  You may also like