Od kilku tygodni cała społeczność druku 3D w Polsce i na świecie drukuje na swoich drukarkach 3D akcesoria medyczne dla lekarzy i szeroko pojętych służb medycznych. Najpopularniejszym (a zarazem najłatwiejszym i najprostszym do wdrożenia) jest projekt przyłbic ochronnych, oryginalnie zaprojektowanych i rozpropagowanych przez PRUSA Research. Teraz do akcji postanowił dołączyć sam Prezydent RP Andrzej Duda, który na Twitterze zaprezentował jak przyłbice są drukowane na posiadanych przez Pałac Prezydencki Zortraxach M200 Plus.

Na temat drukowanych przyłbic napisano już wiele – Centrum Druku 3D było jednym z inicjatorów całej akcji w kraju, teraz uczestniczą w niej niezliczone firmy, instytucje i organizacje z każdego zakątka Polski. Według luźnych szacunków, dziennie mogło powstawać ponad 1000 przyłbic drukowanych przez każdego kto posiadał drukarkę 3D w domu, w firmie lub szkole. Od ponad tygodnia możemy zaobserwować nowy trend, gdy wiele osób zaczęło kupować drukarki 3D stricte pod akcję drukowania 3D przyłbic lub innych akcesoriów medycznych (m.in. przejściówki do masek 3M lub adapterów do masek do nurkowania Decathlona).

Teraz do akcji wkroczył sam Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Jak poinformowano dziś na jego oficjalnym koncie na Twitterze, w drukowaniu 3D przyłbic są używane drukarki 3D Zortrax M200 Plus, jakie Prezydent otrzymał od olsztyńskiego producenta w listopadzie 2017 roku.

Nie wiemy jaką wydajnością pracy może poszczycić się Pałac Prezydencki, ani od kogo zamawia szybki ochronne, niemniej jednak gratulujemy inicjatywy i serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w projekt!

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News