PrintFoam to firma tworząca przy pomocy technologii druku 3D lekkie i tanie części z materiałów piankowych. Powstała w 2016 r. wydzielając się z bostońskiej uczelni MIT i od tamtej pory rozwija metodę produkcji aplikacji o charakterze strukturalnym, przypominające swoimi właściwościami popularne przemysłowe pianki. Niedawno PrintFoam ogłosiło opracowanie oprzyrządowania do drukarek 3D umożliwiających druk 3D z pianek żywicznych na skalę przemysłową.

Zastrzeżone żywice PrintFoam są wykorzystywane już od kilku lat i wykazały znaczny wzrost wydajności w wielu zastosowaniach, w których można się spodziewać tradycyjnych rozwiązań piankowych. Widząc ten rozwój, inne firmy specjalizujące się druku 3D zaczęły zwracać uwagę na tego typu możliwości aplikacyjnej, jednakże istniejące platformy do druku 3D z materiałów fotopolimerowych nie były w stanie dość wydajnie wykorzystać możliwości tych materiałów. Teraz PrintFoam zamierza wprowadzić swoją technologię na większą skalę dzięki opracowaniu pierwszego osprzętu do drukarek 3D, który to umożliwi.

Według Mathewa Pearlsona – dyrektora i współzałożyciela Print Foam, kluczowy okazał się moment, gdy jego zespół zdał sobie sprawę z możliwości rezygnacji z tradycyjnych zbiorników na żywicę, spopularyzowanych przez takie firmy, jak FormLabs, czy Photocentric. Dzięki połączeniu nowatorskich technik wzornictwa optycznego i porzucenia standardowego procesu drukowania 3D z żywicy znajdującej się w zbiorniku, specjaliści z PrintFoam osiągnęli zdolność do produkowania arkuszy pianki w zaledwie kilku minut. Przyspieszając czas produkcji z godzin do minut, PrintFoam jest teraz w stanie wejść na mnóstwo nowych rynków.

Oczekuje się, że nowy system, zaprojektowany od podstaw w celu zaspokojenia potrzeb klientów, zrewolucjonizuje produkcję pod względem skali i szybkości produkcji. Według Pearlsona „nowy system PrintFoam rozszerza naszą zdolność do dostarczania kompleksowych rozwiązań naszym klientom, którzy szukają sposobów na szybkie drukowanie 3D dużej ilości materiału bez poświęcania rozdzielczości„.

Technologia jest obecnie dostępna w wersji beta, ale cały czas rozwijana jest grupa firm partnerskich, które testują nową metodę produkcyjną. PrintFoam współpracuje z klientami w obszarze aplikacji służących do wyciszania pomieszczeń i łagodzenia hałasu, sekwestracji dwutlenku węgla, czy konstrukcji betonowych.

Źródło: www.printfoam.com & www.3dnatives.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like