Jednym z najczęstszych problemów spotykanych podczas drukowania jest problem z oklejaniem się wydruku podczas jego drukowania. Sposobów, aby wyeliminować ten problem jest prawdopodobnie tyle ile osób borykających się z nim. Na dzień dzisiejszy istnieje kilka sprawdzonych sposobów walki z tym problemem. Począwszy od problematycznego kaptonu poprzez niebieską taśmę malarską lub roztwór acetonu z ABS, a skończywszy na samoprzylepnych podkładkach na stół roboczy czy specjalnych sprejach.

Ale czy jesteśmy skazani tylko na takie rozwiązania? A może istnieje lepszy i bardziej skuteczny sposób walki z tym „odwiecznym” problemem ?

Okazuje się, że od niedawna istnieje nowy sposób. Bardzo prawdopodobne, że stanie się ostatecznym pogromcą „wstających” wydruków.

Nowym sposobem, który powinien zainteresować wszystkich drukarzy jest specjalny płyn pod tajemniczo brzmiącą nazwą 3D-EEZ. Dostępny jest na razie w USA i UK w cenie 30 dolarów za 1 litr. Może być stosowany nie tylko przy drukowaniu z ABS, ale także PLA, Nylon oraz z różnych termoplastycznych elastomerów jak NinjaFlex. Jest łatwy w nałożeniu oraz rozpuszcza się w wodzie. Dzięki temu, możemy bez większych problemów usunąć jego resztki pod bieżącą wodą. Dodatkowo ma ciekawą właściwość. Po zakończeniu drukowania, odkleja się od stołu pod postacią cienkiej folii. Co bardzo ułatwia oderwanie wydruku oraz ułatwia nałożenie nowej warstwy.

Czy nowy środek zdobędzie uznanie drukarzy? Trudno powiedzieć. Jeśli zachowuje się podobnie jak na powyższym filmie tak samo na innych drukarkach to bardzo możliwe, że ED-EEZ stanie się ostatecznym rozwiązaniem na ten dość powszechny problem.

Źródło: www.fabbaloo.com
Zdjęcia: [1]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    6 Comments

    1. kolejna metoda polegająca na paćkaniu stołu jakimś niezidentyfikowanym specyfikiem 😉 jest prostszy sposób 😉 mam nadzieję, że redakcja zgodzi się przetestować mój wynalazek.

      1. Powiedz tylko gdzie i kiedy…? 🙂

        1. z chęcią udostępnię Szanownej Redakcji produkt, który będzie finalny- w celu przetestowania. Skontaktuję się niebawem, pozdrawiam

      2. Chętnie sprawdzę Twój sposób. Oczywiście jeśli się zgodzisz na jego przetestowanie 🙂

    2. też jestem ciekaw bo nie lubię paćkać stołu:)

    3. A mnie wkurzyła animacja… Jest na niej maszyna Stratasys’a drukująca w technologii PolyJet…

      Wszędzie specjaliści…

    Comments are closed.

    You may also like