W połowie kwietnia pisaliśmy o ciekawym pomyśle na wygładzanie wydruków wykonanych w ABS w oparach acetonu, za pomocą sprytnego urządzenia – 3D Refinera. Dziś zaprezentujemy jak wygląda profesjonalna maszyna do tego typu zadań –  FinishingTouch Smoothing Station Stratasysa.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Problem z acetonem jest taki, iż jest on łatwopalny i nie wpływa pozytywnie na drogi oddechowe człowieka. Mimo to, nic nie daje tak świetnych efektów przy obróbce wydruków z ABS, jak właśnie on. Aby wyjść na przeciw oczekiwaniom, Stratasys proponuje zaopatrzyc się w profesjonalne urządzenie  swojej produkcji, które gwarantuje z jednej strony maksymalne bezpieczeństwo, a z drugiej wysokiej jakości efekty pracy. I nie używa przy tym acetonu!

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Urządzenie posiada dwie komory: w pierwszej przedmiot jest schładzany do niskiej temperatury,  w drugiej następuje jego obróbka i optymalizacja krawędzi. Gdy schłodzony obiekt trafia do drugiej komory, zostaje poddany działaniu pary wytworzonej ze środka chemicznego o nazwie Vertel. Gorąca para natychmiast skrapla się na wychłodzonym przedmiocie i równomiernie wygładza jego krawędzie. Proces trwa bardzo szybko, bo jedynie 30 sekund. Można go powtarzać, aż do uzyskania porządanego efektu. Paradoksalnie najłużej trwa samo schładzanie przedmiotu.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Oczywiście istnieją pewne ograniczenia. Przy większej grubości drukowanej wastwy, efekty nie są zbyt zachwycające, jednakże przy wydrukach na poziomie 0,25 / 0,10 mm wydruki zaczynają wyglądać naprawdę okazale.

Źródło: www.fabbaloo.com

Źródło: www.fabbaloo.com

Urządzenie ma jedną wadę: jest bardzo drogie (ponad 30 000 $, czyli blisko 100 000 PLN), podobnie jak chemia, z której korzysta. Jest przeznaczone wyłącznie dla branży przemysłowej i to bardziej jako wsparcie produkcji niż samo prototypowanie. Ponieważ nie wyobrażam sobie innego powodu, dla którego ktoś miałby wydać kwotę o równowartości dobrego auta, tylko po to, aby powygładzać sobie figurki drukowane z ABS. Niestety, aceton mimo swoich słabości, wciąż rządzi…

Źródło: www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować