Postać Iron Mana jest bardzo wdzięcznym tematem dla niezliczonej ilości amatorów druku 3D na całym świecie. Począwszy od drukowanych modeli całej postaci, a skończywszy na maskach i elementów zbroi drukowanych w pełnym wymiarze – internet jest pełny zdjęć fantastycznych projektów, które nie byłyby możliwe, gdyby nie niskobudżetowa drukarka 3D. Pewien Holender, Timo Maluche, postanowił stworzyć coś odrobinę innego – za to dużo bardziej spektakularnego, reaktor Iron Mana / Tony`ego Starka.

Impulsem do stworzenia tego projektu była druga część filmu, w której asystentka Tony`ego Starka – Pepper Potts wręcz mu prezent w postaci reaktora, który Stark musi nosić w swoim ciele przy sercu, jako dowód, że je posiada w sensie metaforycznym. Scena na tyle zafascynowała Maluche, że postanowił wykonać identyczną replikę samodzielnie za pomocą drukarki 3D – CartesioM. Aby tego dokonać, analizował scenę z reaktorem dosłownie klatka po klatce i przenosił wszystkie detale jakie udało mu się wypatrzyć na kartkę papieru tworząc wstępne szkice. W dążeniu do doskonałości porównywał nawet jego rozmiar względem dłoni Potts, aby uchwycić jak najdokładniejszy rozmiar.

Projekt reaktora został stworzony za pomocą Autodesk Inventora 2014 i rozłożony na pojedyncze części umożliwiające jego wydruk. Po złożeniu wszystkich elementów w całość postanowił dodać do niego źródło światła, aby projekt jeszcze bardziej zbliżyć do filmowego oryginału. Po szybkim przeprojektowaniu modelu dodał do niego oświetlenie w postaci 30 LED`ów oraz 9-woltowej baterii. Rezystory zostały połączone do każdej diody LED oraz przylutowane w układzie równoległym. Aby dopełnić niezwykłego efektu, reaktor został wydrukowany z fluorescencyjnego materiału, który świeci w ciemności.

Cały projekt zajął Maluche`owi tydzień: projektowanie w Inventorze, drukowanie 3D, lutowanie obwodów oraz finalny montaż. Wkrótce zamierza go udostępnić za darmo w internecie – póki co reaktor Iron Mana służy jako lampka nocna.

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D