Od czasu gdy technologia druku 3D przebiła się do świadomości masowego odbiorcy (a nastąpiło to mniej więcej pod koniec lat 00-nych), jest ona niezmiennie przedstawiana jako remedium na niezliczoną ilość mniej lub bardziej poważnych problemów. Część widzi w niej możliwość samodzielnej produkcji dóbr, inni stosują ją po prostu do zmniejszania kosztów produkcji, wykorzystując szybkie prototypowanie. Jednakże stosunkowo mało osób zdaje sobie sprawę, jak wiele druk 3D wniósł w ostatnim czasie do świata medycyny. Oto jeden z tego typu przykładów – OrthoDesk 3D, czyli specjalna drukarka 3D dla protetyków i dentystów.

Objet 30 OrthoDesk 3D Stratasysa, to jedno z najbardziej popularnych urządzeń tego typu, używanych przez dentystów, protetyków i chirurgów szczękowych na świecie. Co więcej zapotrzebowanie na tego typu maszyny sukcesywnie rośnie do tego stopnia, iż wielu specjalistów uświadamia sobie, że ich nie posiadanie zaczyna być problematyczne – a z pewnością osłabia ich konkurencyjność. Specjalistyczne drukarki 3D nie tylko przyspieszają i ułatwiają pracę – przede wszystkim oszczędzają koszty!

Zanim na rynku pojawił się OrthoDesk 3D, do wykonania skomplikowanych modeli protetycy i dentyści używali drogich i nieporęcznych rozwiązań, które musieli zamawiać w wyspecjalizowanych pracowniach i zakładach. Dzięki drukarce 3D, dentyści mogą stworzyć kamienny model, aparat ortodontyczny oraz uchwyty i prowadnice chirurgicznych z poziomu swojego gabinetu lub laboratorium. Ma to olbrzymie przełożenie na czas jak równie – a raczej przede wszystkim, ponoszone koszty. Co więcej, również jakość wydruków stoi na wyższym poziomie niż w przypadku modeli tworzonych w tradycyjny sposób.

Kolejną ważną cechą OrthoDesku 3D jest w pełni zautomatyzowane środowisko robocze, które ułatwia proces powstawania modelu – począwszy od projektu wykonanego w programie CAD`owskim a skończywszy na gotowym wydruku. Stratasys zapewnia też użytkownikom odpowiedniej jakości materiały do druku – opracowane i przygotowane dokładnie pod ten rodzaj i specyfikę działalności.

Druk 3D w protetyce i dentystyce to jedna z tych dziedzin, gdzie ta technologia odnajduje się najlepiej. Mimo, że „drukarkowy szał” trwa zaledwie kilka lat, już wkrótce może okazać się, że żaden gabinet dentystyczny nie będzie się mógł obejść bez OrthoDesku 3D lub innej tego typu maszyny. Chociaż dla nas jako pacjentów nie będzie to aż tak mocno odczuwalne (w końcu jak wielu z nas przechodzi często skomplikowane zabiegi dentystyczne lub chirurgiczne?), dla dentystów będzie to ułatwienie porównywalne chyba z wprowadzeniem komputerów osobistych do obsługi pacjentów i prowadzenia dokumentacji medycznej.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Stomatologia to na pewno jedno z ciekawszych i mających realne szanse na dochodowość zastosowanie druku 3D.
    Ciekawe by było gdyby w Polsce zaczęły powstawać profesjonalne a w przystępnej cenie takie drukarki dla dentystów.

    Bo wybaczcie panowie, ja jako sympatyk stojący z boku to mam wrażenie że wasze drukarki to takie zabawki to robienia obudów do telefonów, figurek itp.

    Niech ktoś z was zrobi porządna drukarkę dla polskiego dentysty w polskiej cenie a nie będzie wiedział gdzie nadwyżki kapitału lokować.

    1. Hehe… Touché! Masz stuprocentową rację i dopisuję się do apelu 🙂

  2. Ciekawi mnie jak tworzony jest model szczęki do druku. Skanowanie 3D paszczęki czy inaczej to robią?

    1. np. przy użyciu takiego skanera stomatologicznego 3D 🙂 http://www.youtube.com/watch?v=tyYSB2_eFK4

Comments are closed.

You may also like