Protocow – (kolejna) nowa platforma do wyceny druku 3D on-line

4

Kolejny tydzień, kolejny (nowy) serwis z usługami dla druku 3D. Duński start-up Protocow wystartował z platformą sprzedażową dla usług druku 3D, która oferuje mniejszym serwisom tego typu możliwość wykonywania szybkich wycen on-line. Protocow stworzył również specjalny plugin o nazwie „STL Harvester”  (czyli żniwiarz plików STL), za pomocą którego użytkownik danej strony może wgrać swój plik z projektem i otrzymać natychmiastową wycenę, opartą o cennik zawarty na danej stronie www. Dodatkowo plugin uruchamia cały proces zamówienia i kieruje użytkownika do płatności on-line.

Źródło: www.protocow.com

Źródło: www.protocow.com

STL Harvester wyciąga najbardziej istotne wartości z wgranego pliku STL i w zależności od technologii druku 3D oferowanego przez dany serwis i cen, kalkuluje najlepszą ofertę. Dzięki integracji z płatnościami on-line i możliwością przeprowadzenia całego procesu zamówienia wydruku, Protocow dołącza do wąskiego grona serwisów oferujących tego typu usługi w postaci SHAPEWAYS, MATERIALISE i Sculpteo.

Czy taki serwis ma rację bytu? Z punktu widzenia rynku jak najbardziej. W roku 2012 na usługi druku 3D wydano na świecie ok. 800 mln $. Rynek rośnie w skali 25% rocznie, z czego w/w 3trzy firmy generują aż 20% obrotu. Pozostałe 80% jest generowane przez mniejsze lub bardzo małe platformy, które realizują swoje zamówienia drogą mailową. Dzięki zapewnieniu takiego mechanizmu, Protocow jest w stanie znacząco podnieść standard przeprowadzania tego typu operacji.

Jeśli chodzi o ceny, są one dość zróżnicowane w zależności od oferowanego pakietu:

  • STARTER – abonament w wysokości 0,00 €, 10% prowizji od zrealizowanej transakcji, limit 100 darmowych uploadów miesięcznie
  • BASIC – abonament w wysokości 50,00 € miesięcznie, 3,5% prowizji od zrealizowanej transakcji, limit 200 darmowych uploadów miesięcznie
  • PRO – abonament w wysokości 150,00 € miesięcznie, 2,5% prowizji od zrealizowanej transakcji, brak limit na uploady, kody rabatowe
  • ENTERPRISE – abonament w wysokości 300,00 € miesięcznie, 1,5% prowizji od zrealizowanej transakcji limit 200 darmowych uploadów miesięcznie, kody rabatowe i telefoniczna obsługa klienta.
Każdy wydruk 3D kalkuluje się inaczej w zależności od technologii druku Źródło: www.protocow.com

Każdy wydruk 3D kalkuluje się inaczej w zależności od technologii druku
Źródło: www.protocow.com

Osobiście koncepcja platformy mi się bardzo podoba, jednakże nie jestem przekonany do kwestii instalacji pluginu na własnej stronie internetowej. Choć tego typu rozwiązanie jest powszechne w biznesach internetowych – przede wszystkim w branżach turystycznych, gdzie strony poszczególnych pensjonatów i hoteli korzystają ze wspólnych platform do rezerwacji miejsc noclegowych udostępnianych przez dużych operatorów, to czy uda się przenieść ten mechanizm na branżę druku 3D – zobaczymy…?

Źródło: www.3ders.org

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.