Czeski producent drukarek 3D PRUSA Research zbliża się do rynkowej premiery swojej długo oczekiwanej drukarki 3D Original Prusa XL. W niedawnym poście na Facebooku, firma ujawniła, że wysłała 30 urządzeń do swoich zewnętrznych beta testerów, którzy mają przeprowadzić ich finalną fazę. Original Prusa XL została po raz pierwszy zaprezentowana jeszcze w 2021 roku. W zamyśle, jest to profesjonalna drukarka 3D, przeznaczona na inny rynek niż pozostałe, flagowe modele – Prusa i3 Mk3 oraz Mini.

Prusa XL jest pierwszą drukarką typu CoreXY w ofercie firmy, w celu uzyskania wysokiej jakości wydruków bez względu na ich rozmiar. Posiada duży obszar roboczy na poziomie 36 cm w osiach XYZ. Zawiera wysokiej jakości komponenty, takie jak solidne aluminiowe profile oraz prowadnice i łożyska, nową 32-bitową elektronikę sterującą oraz szereg innowacyjnych funkcji opracowanych przez zespół Prusa Research.

Dodatkowo jest wyposażona w ekstruder nowej generacji – Nextruder, który sprawia, że ​​obsługa, konserwacja i serwisowanie maszyny są łatwiejsze, jednocześnie poprawiając monitorowanie temperatury dyszy drukującej i ogólne bezpieczeństwo procesu produkcyjnego. Firma opracowała mechanizm sprzęgła kinematycznego, który do działania nie potrzebuje elektromagnesów ani innych elementów aktywnych. System jest niezwykle precyzyjny i posiada w pełni automatyczną kalibrację osiowania narzędzi, dzięki czemu po każdej zmianie narzędzia wszystko jest idealnie ustawione. System oparty jest również na tensometrze, co wyklucza konieczność kalibracji, ponieważ jest on w pełni zautomatyzowany. Łącznie w drukarce 3D może działać aż 5 głowic drukujących, ekstrudujących pięć różnych kolorów tego samego materiału, bądź materiały o zbieżnych temepraturach i właściwościach.

Ostatnią ważną funkcjonalnością jest nowatorski, segmentowy stół roboczy, który składa się z 16 niezależnych stołów, ze szczelinami dylatacyjnymi. W przypadku drukowania mniejszych detali, użytkownicy będą mogli nagrzewać tylko wybrane segmenty, oszczędzając czas i energię elektryczną.

Na początku bieżącego roku PRUSA ma zamiar rozesłać do klientów wcześniej zamówione modele drukarek 3D. Nowe zamówienia będą realizowane w drugiej połowie 2023 roku – wiąże się to z przedpłatą w wysokości 930 PLN (depozyt zwrotny, w przypadku wcześniejszej rezygnacji z zakupu). Prusa XL kosztuje:

  • 9790 PLN brutto za wersję do samodzielnego montażu, z jedną głowicą drukującą
  • 12 099 PLN brutto za wersję do samodzielnego montażu, z dwoma głowicami drukującymi
  • 17 290 PLN brutto za wersję do samodzielnego montażu, z pięcioma głowicami drukującymi
  • +2800 PLN brutto dopłaty za wersję złożoną w każdej z w/w konfiguracji.

Źródło: FB

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like