W październiku ubiegłego roku, podczas Expo 2022 w Dubaju, PRUSA Research - jeden z największych producentów amatorskich drukarek 3D na świecie, zaskoczył wszystkich prezentacją swojej autorskiej, zautomatyzowanej farmy do druku 3D - AFS (Automated Farm System). AFS składa się z systemów regałów, które umożliwiają szybki montaż i wymianę poszczególnych drukarek 3D, jeśli któraś wymaga serwisu, można ją łatwo wyjąć i w jej miejsce wstawić kolejną. Podczas zeszłotygodniowych targów Formnext 2022 we Frankfurcie nad Menem, PRUSA Research zaprezentowało swój system składający się z 8 urządzeń, jak również ogłosiło jego oficjalną cenę i zaprezentowało pierwszych użytkowników komercyjnych.

Automated Farm System to złożone rozwiązanie do druku 3D w technologii FDM / FFF na poziomie przemysłowym. Skalowalna farma drukarek 3D oferuje zaawansowane narzędzia do zarządzania pracą i automatyczne konfekcjonowanie gotowych wydruków. Dolna cena systemu wynosi 45.000 EUR lub 50.000 USD (netto bez VAT) - ale może być wyższa w zależności od dodatkowej liczby zainstalowanych drukarek 3D. Dodatkowo firma oferuje kursy szkoleniowe i plany serwisowe, w tym wsparcie na miejscu i natychmiastową wymianę uszkodzonej drukarki 3D. System jest oparty na oprogramowaniu Prusa Connect do planowania zadań i zarządzania procesem druku 3D.

W przyszłym roku pierwsze systemy Original Prusa AFS zostaną dostarczone do pierwszych klientów wybranych przez producenta. Josef Prusa - założyciel i CEO firmy, wyjaśnia: „popyt znacznie przekracza nasze możliwości produkcyjne, dlatego w pierwszej fazie wybraliśmy firmy, które są nam bliskie geograficznie i reprezentują zastosowanie druku 3D w różnych branżach”. Pierwszymi klientami zostały MOTOISM (producent części motocyklowych na zamówienie z Niemiec), SCHLEIF-TEC (prototypowanie, Austria), Ruhr-Universität Bochum (edukacja, Niemcy) i Oratek (innowacyjne rozwiązania technologiczne, Szwajcaria).

Źródło: www.prusa3d.com
Zdjęcia: www.prusa3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like