PRUSA Research, jeden z największych producentów drukarek 3D na świecie, zaprezentował na Formnext dawno zapowiadany i długo oczekiwany model - Prusa XL. Wielkoformatowa drukarka 3D oparta o kinematykę CoreXY, posiada obszar roboczy na poziomie aż 36 cm w każdej z osi XYZ, co czyni ją pod względem objętości sześciennej ponad czterokrotnie większą od modelu Original Prusa MK3S+ i ośmiokrotnie większą od Original Prusa MINI+.

Prusa XL jest pierwszą drukarką typu CoreXY firmy, zaprojektowaną w celu zminimalizowania wibracji i innych niepożądanych efektów w celu uzyskania wysokiej jakości wydruków bez względu na ich rozmiar. Zawiera wysokiej jakości komponenty, takie jak solidne aluminiowe profile i wysokiej jakości prowadnice i łożyska, nową 32-bitową elektronikę sterującą oraz szereg innowacyjnych funkcji opracowanych przez zespół Prusa Research.

Tak komentuje nową drukarkę 3D sam Josef Prusa - założyciel i prezes firmy:

Prawie każdy aspekt nowej maszyny został zaprojektowany całkowicie od zera, aby mieć pewność, że Prusa XL jest technologią druku 3D dla szeregu zastosowań, w tym prototypowania, modeli architektonicznych, inżynierii, akcesoriów cosplay i innych.

Josef Prusa

NEXTRUDER

Prusa XL jest wyposażona w ekstruder nowej generacji, który został zaprojektowany i wyprodukowany w oparciu o całkowicie nowe podejście. Nextruder sprawia, że ​​obsługa, konserwacja i serwisowanie maszyny są łatwiejsze, jednocześnie poprawiając monitorowanie temperatury dyszy drukującej i ogólne bezpieczeństwo procesu produkcyjnego. Posiada nową bezluzową przekładnię cykloidalną z dużym, antypoślizgowym kołem zębatym, które pozwala na większą kontrolę nad filamentem, gdy jest podawany do nowej dyszy szybkiej wymiany.

Dodatkowo wykorzystuje wysoce precyzyjny czujnik tensometryczny, aby zapewnić wydruk 3D zawsze idealnej pierwszej warstwy. Nawet po wymianie dyszy lub zdjęciu stołu roboczego nie będzie potrzebna żadna kalibracja. Czujnik tensometryczny pozwala także na wykrycie zacięcia się filamentu w dyszy i spauzowanie drukowania 3D.

https://www.youtube.com/watch?v=9peACH52KTo

Segmentowy stół roboczy

Standardowe stoły robocze mają tendencję do lekkiego odkształcania się podczas nagrzewania - PRUSA Research postanowiło rozwiązać ten problem przez zastosowanie segmentowego stołu grzewczego, który składa się z 16 niezależnych segmentów ze szczelinami dylatacyjnymi. W przypadku drukowania mniejszych detali, użytkownicy będą mogli nagrzewać tylko wybrane segmenty, oszczędzając czas i energię elektryczną.

System 5 wymiennych głowic drukujących

Firma opracowała mechanizm sprzęgła kinematycznego, który do działania nie potrzebuje elektromagnesów ani innych elementów aktywnych. System jest niezwykle precyzyjny i posiada w pełni automatyczną kalibrację osiowania narzędzi, dzięki czemu po każdej zmianie narzędzia wszystko jest idealnie ustawione. System oparty jest również na tensometrze, co wyklucza konieczność kalibracji, ponieważ jest on w pełni zautomatyzowany. Łącznie w drukarce 3D może działać aż 5 głowic drukujących, ekstrudujących pięć różnych kolorów tego samego materiału, bądź materiały o zbieżnych temepraturach i właściwościach.  

Dodatkowo Prusa XL będzie zawierała wszystko, do czego użytkownicy innych drukarek 3D producenta są już przyzwyczajeni - gotowe profile filamentów i trybów druku 3D w oprogramowaniu PrusaSlicer, szczegółowe instrukcje, czy całodobowe wsparcie techniczne.

Ze względu na wciąż niepewną sytuację z komponentami i terminami ich dostaw, produkcja Prusy XL rozpocznie się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2022 r. Domyślnie będą oferowane trzy wersje urządzenia: z pojedynczą głowicą, podwójną głowicą i zestawem pięciu głowic. Należy pamiętać, że w przypadku wersji z 3+ głowicami, cena wzrośnie ze względu na dodatkowy potrzebny sprzęt. Oczekiwane ceny urządzeń wynoszą:

  • wersja częściowo zmontowana z jedną głowicą: 2099€ (z VAT)
  • wersja częściowo zmontowana z dwoma głowicami: 2599€ (z VAT)
  • wersja częściowo zmontowana z pięcioma głowicami: 3699 EUR (z VAT)
  • cena w pełni zmontowanej wersji każdego wariantu będzie o ok. 500 € wyższa.

Źródło: www.prusaprinters.org
Zdjęcie przewodnie: www.prusaprinters.org / zdjęcia wykorzystywane wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like