Pisząc o nowatorskich metodach biodruku 3D mamy na myśli przede wszystkim ośrodki badawcze, często laboratoria renomowanych uczelni wyższych, gdzie doświadczenia często prowadzone są w tajemnicy aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Choć temat bioprintingu zyskuje coraz większą popularność, to ilość profesjonalnych firm zajmujących się rozwiązaniami z pogranicza medycyny i technologii (jak np. Organovo) jest wciąż niewielka.

Wśród przedsiębiorstw rozwijającymi zagadnienie biodruku przestrzennego pojawił się nowy gracz, który, jak twierdzi, opracował nową metodę wytwarzania, która znacznie poprawi funkcjonalność komórek wątroby z drukarki 3D. Specjalnością start-up’u International Stem Cell Corporation (ISCO) jest głównie optymalizacja terapii komórkami macierzystymi, zapewnianie wysokiej jakości produktów biomedycznych oraz rozwoju i komercjalizacji badań komórkowych.

Rewolucyjny charakter opracowanego sposobu wytwarzania tkanek wątroby polega nadrukowaniu 3D specyficznego typu komórek, które mają możliwość różnicowania się, tworząc skomplikowaną strukturę imitującą prawdziwy organ. Jak tłumaczy ISCO w ich autorskim procesie mogą zostać wykorzystane m.in. komórki macierzyste o  możliwości wielokierunkowego dzielenia znajdujące się w ludzkich zarodkach. 

Tak otrzymywane struktury tkankowe mogą być wykorzystane nie tylko do badań przesiewowych leków, ale również zostać wszczepione w przypadku uszkodzenia wątroby, aby pobudzić jej własności samo regeneracyjne. Jak zapewnia Russell Kern, wiceprezes i dyrektor ds. naukowych ISCO, tkanki wytwarzane przy zastosowaniu autorskiej, wydajnej metody druku przestrzennego mogą z powodzeniem zastępować uszkodzone tkanki.

Czy składane przez specjalistów z ISCO obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości i zrewolucjonizują dzisiejsze oblicze transplantologii? Współczesna medycyna zmaga się z ogromnym problem niedoboru organów zdatnych do przeszczepu – ilość osób czekających na transplantację narządów kilkukrotnie przewyższa liczbę dawców. Problemy natury etycznej z jakimi borykają się potencjalni dawcy czy nieuregulowane stanowisko prawne (brak wymaganych dyspozycji w przypadku niespodziewanej śmierci) dyskwalifikuje wiele przypadków, kiedy pobrane organy mogłyby przedłużyć życie chorego.

Metoda opracowana przez ISCO może być szansą dla rozwiązania deficytu organów zdatnych do przeszczepu – jak dotąd możliwości biodruku przestrzennego nie pozwalały na wykonywanie w pełni funkcjonalnego substytutu wątroby. Prace nad projektem są na etapie tworzenia tzw. banku komórek, czyli gromadzenia specyficznych komórek wątroby i testowanie ich bezpieczeństwa oraz skuteczności w przypadku różnych modeli chorób – marskości wątroby czy jej zwłóknienia.

Źródło: 3dprintingbusiness.directory

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like