Google Glass jest kolejnym ogniwem ewolucji marketingowej i komunikacyjnej, prowadzącym nas do świata przedstawionego w słynnym „Raporcie Mniejszości” Stevena Spielberga. W niedalekiej przyszłości – może za rok, może za dwa-trzy lata, idąc ulicą z Google Glass na nosie będziemy z jednej strony atakowani spersonalizowanymi reklamami kontekstowymi wyświetlającymi się zawsze gdy nasz wzrok natrafi na witrynę sklepową oferującą produkty będące w sferze naszego zainteresowania, a z drugiej będziemy prowadzić rozmowy, wysyłać zdjęcia  lub wiadomości dźwiękowe… nie wyciągając rąk z kieszeni.

Póki co Google Glass ma z naszej, polskiej perspektywy dwie zasadnicze wady: po pierwsze większość usług sieciowych jeszcze przez wiele miesięcy po premierze nie będzie dostępnych w naszym kraju, a po drugie jest dość drogie (1500 $). Tymczasem w serwisie Adafruit pojawiła się instrukcja opisująca krok po kroku stworzenie własnej wersji urządzenia wykorzystując drukarkę 3D, ogólnie dostępne komponenty elektroniczne oraz niezastąpione w tego typu projektach Raspberry Pi. Koszt stworzenia amatorskiej wersji Google Glass wynosi ok. 200 $.

Szkła oraz elektronika są pobierane z okularów vido NTSC/PAN a następnie łączone z Raspberry Pi, które może być przytwierdzone do paska od spodni. Reszta jest mocowana za pomocą obudowy wykonanej na niskobudżetowej drukarce 3D oraz oprawkach od zwykłych okularów. Niestety choć projekt rozwiązuje problem ceny, nie wiem co z oprogramowaniem i dostępnością do usług i aplikacji Google?

Generalnie nie jest to pierwszy przypadek, gdy ktoś próbuje zhackować i/lub skopiować Google Glass. O pierwszych próbach pisałem już w w połowie maja zeszłego roku, gdy pewien Chińczyk – Sunny Gao zaprezentował wydrukowaną na drukarce 3D, własną, w pełni funkcjonalną replikę podczas Global Hackathon w Szanghaju. I jestem więcej niż przekonany, że tego typu replik pojawi się wkrótce tak wiele jak wiele jest chociażby modeli drukarek 3D. Urządzenie jest stosunkowo proste do wyprodukowania i tanie (wg szacunków komponenty do niego kosztują ok. 80$), jednakże to co będzie decydowało o jego atrakcyjności, to powszechność używania. Google Glass i jego klony będzie nosił każdy, tak jak nosi obecnie telefon.

Źródło: www.learn.adafruit.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D