PTC (Parametric Technology Corporation) – jedna z największych firm produkujących oprogramowanie CAD/CAM/CAE/PLM na świecie, a od niedawna także jeden z liderów rynku oprogramowania IoT, VR i AR, poszerzył swoje portfolio o kolejną spółkę informatyczną. Koncern ogłosił przejęcie Onshape – twórcę systemu pozwalającego wielu użytkownikom na dostęp i pracę nad jednym projektem jednocześnie w chmurze, przy użyciu dowolnego komputera, tabletu lub telefonu.

PTC powstało w 1985 roku, a jego pierwszym produktem był program Pro/ENGINEER. Aktualnie firma ma pięć segmentów produktów w dwóch działach: IoT Group i Solutions Group. Grupa IoT składa się z jednostek biznesowych Internetu rzeczy i rzeczywistości rozszerzonej, a grupa SG obejmuje CAD, PLM i SLM. W portfolio produktowym znajdziemy takie programy jak Creo, ThingWorx, Vuforia, czy Windchill.

Onshape zostało założone w listopadzie 2012 roku przez byłych prezesów SolidWorks – Jona Hirschticka i Johna McEleney pod nazwą Belmont Technology. Spółka rozwijała system CAD dostarczany przez Internet za pomocą modelu Software as a Service (SAAS). Operacje w dużym stopniu odbywają się w chmurze, z intensywnym przetwarzaniem i renderowaniem wykonywanym na serwerach, a użytkownicy mogą pracować z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji na iOS i Androida.

Onshape pozwala tworzyć zespoły i współpracować jego członkom w ramach jednego wspólnego projektu. Jest wykorzystywany do projektowania produktów i maszyn w wielu gałęziach przemysłu, w tym elektronice użytkowej, maszynach mechanicznych, urządzeniach medycznych, druku 3D, częściach maszyn i sprzęcie przemysłowym.

Formalne przejęcie Onshape przez PTC ma nastąpić w listopadzie. Kwota inwestycji opiewa na kwotę 470 mln $.

Źródło: www.ptc.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like