Świat druku 3D przenika się z branżą medyczną – coraz szersza baza materiałów klasy medycznej wymaga urządzeń o nowych funkcjach i pożądanych cechach. Niemiecki start-up medyczny Kumovis zaprezentował R1 – swoja pierwszą drukarkę 3D pozwalającą na druk 3D z PEEK w standardzie chirurgicznym.

Urządzenie od początku projektowane było z myślą o aplikacjach medycznych (m.in. indywidualnych implantach czy modelach przedoperacyjnych), drukowanych 3D z wysokotemperaturowych materiałów polimerowych takich jak PEEK. Celem twórców było stworzenie takiej drukarki, która spełni restrykcyjne normy stawiane aplikacjom o charakterze medycznym.

Twórcy urządzenia wyposażli R1 w kontrolę temperatury w obszarze druku 3D oraz system filtrujący – pozwala  to użytkownikom na stworzenie tzw. „clean room”, czyli warunków czystej komory roboczej. Wdrożony, opatentowany system zarządzania temperaturą daje szansę na jednorodne ogrzanie całego obszaru druku 3D do temperatury 250 stopni Celsjusza, co jest kluczowe jeśli chodzi o adhezję materiału do stołu roboczego. Z kolei filtry zamontowane w urządzeniu przeciwdziałają dostaniu się zanieczyszczeń i ciał obcych do komory roboczej urządzenia.

Co więcej, wykorzystanie innowacyjnego oprogramowania do druku 3D, stworzonego przez partnerską firmę Hyperganic pomogło w optymalizacji procesów wytwarzania addytywnego. Jak twierdzą twórcy, ich drukarka 3D pozwala na wytwarzanie modeli i wydruków 3D o powtarzalnej jakości i wysokiej dokładności pomiarowej, co w połączeniu z czystą komorą roboczą pozwoliło na uzyskanie urządzenia pozwalającego na spełnienie restrykcyjnych standardów medycznych

Drukarka 3D R1 jest obecnie testowana przez trzech pierwszych klientów pilotażowych. Firmę wspierają również Uniwersytet Techniczny w Monachium czy Europejska Agencja Kosmiczna.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like