News

Radomskie Centrum Druku 3D

Strona Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii

1700 m2, 6 najwyższej klasy profesjonalnych drukarek 3D, działy prototypowania, frezowania, obrabiania. Drukowanie z plastików, ceramiki i metali. Do tego Centrum Badawcze i podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Radomskie Centrum Innowacji i Technologii już w przyszłym roku może stać się faktem.

W 2015 roku może się zrobić w Radomiu naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą ambitnej inwestycji Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. Jeżeli wszystkie plany okażą się realne i osiągalne, Radom będzie mógł poszczycić się niebagatelnym Centrum Druku 3D, i to na poziomie europejskim.

Wstępne założenia mówią o kapitale zakładowym na poziomie 30 mln zł. Miejscem operowania ma być podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Radomiu. Powstać ma tam hala o powierzchni około 1700 m2, która zmieści takie działy jak dział projektowania, frezowania (frezarki, maszyny CNC, tokarki, wycinarki), lakierowania, montowania, magazyn oraz – drukowania przestrzennego.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna z lotu ptaka

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna z lotu ptaka

Dział druku 3D ma obejmować tworzenie z plastików (są tu brane pod uwagę w zasadzie wszystkie dostępne materiały, ale czas pokaże jaki będzie ostateczny kształt oferty), ceramiki oraz metali. Każda z tych dziedzin będzie obsługiwana przez 2 urządzenia najwyższej klasy, dobrane w taki sposób, aby maksymalnie zróżnicować możliwości Centrum.

Łatwo zauważyć, że celem jaki obrało sobie RCIiT to kompleksowe usługi tworzenia przestrzennego. Wiążę się to z dwoma kierunkami działalności jakie zamierza wykonywać Centrum. Pierwsza z nich dotyczy udostępniania możliwości posiadanego parku maszynowego firmom zewnętrznym. Ma to umożliwić kompleksowe prototypowanie, tworzenie i wykańczanie potrzebnych części i innych przedmiotów odbiorcom z wielu branż. Wspomniana wcześniej różnorodność maszynowa pozwoli dopasować technologię wytwarzania do konkretnych potrzeb danego klienta, czyli w teorii uzyskamy dokładnie to, na czym nam zależy.

Drugi kierunek to działalność R&D. Centrum Druku 3D w Radomiu ma stać się również Centrum Badawczym dla różnych technologii wydruku przestrzennego. Umożliwić to mają wszystkie wymienione wcześniej składowe hali, a także zespół badawczy i współpraca z doświadczonymi podmiotami z branży druku 3D.

Ciekawym aspektem całego przedsięwzięcia jest umiejscowienie hali na terenie podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to miejsce z przestrzenią biurową i produkcyjną, skupiające obecnie firmy z różnych branż (jednak szczególnie zajmujących się wyrobem z metali i tworzyw sztucznych), ale nadal oferujące miejsce dla nowych podmiotów zainteresowanych współpracą. Lokalizacja takiego centrum wydaje się zatem  wynikać ze skupiska firm, które są potencjalnymi odbiorcami jego usług. Faktem również jest, że Radom i jego powiat są regionem z najwyższą stopą bezrobocia w kraju. Odpowiednio jest to 22,6 i 30,1 proc. (dane na koniec grudnia 2013 r.). stąd taka inwestycja mogłaby wpłynąć pozytywnie na lokalny rynek pracy.

TSSE

TSSE

Celem spółki Radomskie Centrum Innowacji i Technologii jest m.in. rozwój lokalnej gospodarki, dlatego zależy nam na przyciągnięciu jak największej ilości inwestorów do miasta.

Hubert Zalewski, dyrektor ds. Rozwoju

W sytuacji, gdyby Centrum Druku 3D w Radomiu stało by się faktem, naturalne, że szczególny nacisk zostanie położony na ściągnięcie do Radomia firm z branży druku 3D. Ponoć w całym projekcie bardziej chodzi o wspieranie i rozwój sektora niż na wypracowywaniu zysków. Tą kwestię sprawdzimy w praktyce, jednak dzięki inicjatywie RCIiT niektóre firmy faktycznie mogłyby rozważać przeprowadzkę do Radomia, albo choćby wzbudzić tą myśl w nowo tworzących się firmach.

Projekt jest obecnie w fazie koncepcyjnej, choć rozmowy z partnerami są na dość zaawansowanym poziomie. Całość wydaje się obiecująca, gdyż podejście inwestorów do tematu sprawia wrażenie kompleksowego. Uwzględnia bardzo szerokie zastosowanie różnych technologii tworzenia, które w założeniu mają się uzupełniać. Osobiście jestem ciekaw jak rozstanie zorganizowana kwestia R&D, które mogą być najsmaczniejszym kąskiem z Radomia (na razie nic więcej Wam nie powiem).

Trzymamy kciuki i czekamy na dalsze wieści z Radomia.

Źródło: www.rcit.pl
Zdjęcia: www.rcit.pl

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    1 Komentarz

    1. Też bym takie chciał w mojej okolicy. ;(

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News