Podczas uroczystości związanych z Dniem Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które odbyły się na dziedzińcu Belwederu, Prezydent RP Andrzej Duda wręczał odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii oraz flagi Polski przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonych w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Wśród wyróżnionych osób znalazł się przedstawiciel polskiej branży druku 3D – Rafał Tomasiak, współzałożyciel i prezes Zortraxa!

W uroczystości uczestniczyli m.in. małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz ministrowie rządu i parlamentarzyści. Prezydent wręczył odznaczenia państwowe osobom działającym na rzecz Polonii „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych”, z kolei przedstawiciele organizacji harcerskich działających w kraju i za granicą otrzymali od Andrzeja Dudy biało-czerwone flagi.

Biało-czerwone flagi wręczone zostały także organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej. Wśród wyróżnionych firm znalazł się Zortrax – największy i najbardziej rozpoznawalny na świecie polski producent niskobudżetowych drukarek 3D. Flagę z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy odebrał prezes firmy – Rafał Tomasiak.

Wśród wyróżnionych organizacji i instytucji znalazły się także:

 • Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów
 • Podlaski Oddział Straży Granicznej im. Generała Dywizji Henryka Minkiewicza
 • Miasto Kleczew
 • Aplikacja Mobilna dla Patriotów Gospodarczych “POLA” autorstwa Klubu Jagielońskiego
 • PPH S. i A. Pietrucha
 • 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny
 • Spółka PGE Narodowy Warszawa
 • Obwód Mazowiecki Związku Strzeleckiego Rzeczpospolitej.

Wyróżnienie jakie otrzymał Zortrax ma olbrzymie znaczenie dla całej branży druku 3D w Polsce, ponieważ jest to pierwszy przypadek, gdy najwyżsi przedstawiciele władz naszego kraju nagradzają spółkę działającą w tym obszarze. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek tego trendu i polskie firmy specjalizujące się w technologiach przyrostowych wkrótce zaczną być bardziej zauważane.

Jeśli chodzi o Rafała Tomasiak i firmę Zortrax, to jest to kolejne imponujące wyróżnienie, jakie zdobyli na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Zortrax jest liderem jeśli chodzi o polskie firmy produkujące niskobudżetowe drukarki 3D – posiada ok. 2,3% udziału w światowym rynku tych urządzeń. Serdecznie gratulujemy!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 r. Jest obchodzone wspólnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

 1. Wielką przyjemnością jest czytać takie informacje.
  Gratulacje Panie Rafale, to duże wyróżnienie.
  Gratulacje dla Pana i wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

 2. Również chciałbym pogratulować! Mam nadzieję, że inne polskie firmy również wypłyną tak śmiało na te większe międzynarodowe wody w branży technologii przyrostowych.

Comments are closed.

You may also like

More in News