29 listopada 2017 r. w Krakowie odbyła się druga edycja konferencji „Forum Druku 3D” organizowana przez firmę CadXpert. Wydarzenie odbyło się w podczas Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL® oraz Międzynarodowych Targów Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND.

Konferencja stanowiła podsumowanie dotychczasowych osiągnięć w branży druku 3D, a licznie zgromadzeni uczestnicy mogli poznać wiele przykładów zastosowania technologii przyrostowych oraz skanowania 3D i projektowania 3D w praktyce. Co ważne, oprócz sesji wykładowych, odbyły się warsztaty podczas których można było zapoznać się z funkcjonowaniem czołowych drukarek 3D na rynku – Stratasys F370 i The Form 2, skanerów 3D – EinScan-Pro oraz oprogramowania IronCAD.

Najwięcej konferencyjnych wystąpień dotyczyło oczywiście metod przyrostowych. Zaproszeni prelegenci omawiali specyfikacje i rozwiązania dotyczące technologii FDM, PolyJet, SLA i SLS. Każde wystąpienie obfitowało w rzeczywiste przykłady wdrożeń systemów druku 3D oraz nietypowych realizacji. Podobnie jak to miało miejsce w zeszłym roku, swoje wystąpienie przedstawił Victor Golescu – MakerBot Territory Manager EMEA, który prezentował realizację idei Industry 4.0 poprzez wdrażanie zaawansowanych narzędzi do projektowania i prototypowania w przedsiębiorstwach.

Kolejny wykład wygłosił prof. dr hab. inż. Stefan Szczepanik z Pracowni Przetwórstwa Stopów i Materiałów Specjalnych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w którym poruszył kwestię potrzeby współpracy przedstawicieli przemysłu z ośrodkami naukowymi. Jak podkreślał, innowacyjność nie jest możliwa bez wzajemnej, ścisłej współpracy jednostek naukowych i badawczych z przedsiębiorcami.

Piotr Gurga z CadXpert zaprezentował szereg unikalnych case studies, prezentujących wykorzystanie technologii FDM, PolyJet i SLA w drukowaniu specyficznych, bardzo wymagających pod względem geometrycznym i wymiarowym detali.

Kolejnym podejmowanym tematem było zastosowanie skanowania 3D w różnych gałęziach przemysłu. Eksperci z Evatronix skupili się przede wszystkim na designie w branży automotive, ale nie brakowało i innych inspirujących przykładów.

Podczas sesji warsztatowych zaprezentowano profesjonalną drukarkę 3D typu FDM – Stratasys F370 (z serii F123) oraz drukującą z żywic światłoutwardzalnych Formlabs The Form 2. Na warsztatach poświęconych skanowaniu 3D przedstawiono ręczne skanery światła strukturalnego z serii EinScan-Pro. W trzeciej sali odbyło się spotkanie, na którym każdy uczestnik mógł poznać zasady projektowania pod druk 3D w oprogramowaniu IronCAD.

Wszystkie warsztaty przeciągnęły się poza zaplanowany w agendzie czas. Konferencja zakończyła się długo po opuszczeniu przestrzeni wystawowej przez uczestników targów. Ten fakt i wysoka frekwencja potwierdzają, że Forum Druku 3D jest wydarzeniem, które warto wpisać do swojego kalendarza. Organizatorzy zapraszają na trzecią edycję, która po raz kolejny odbędzie się pod koniec 2018 roku w Krakowie.

Wszystkie osoby zainteresowane pobraniem materiałów konferencyjnych, mogą to uczynić ze strony CadXpert.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like