Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Relacja z konferencji poświęconej profesjonalnym technologiom druku 3D w Ustroniu

W dniu wczorajszym (22.02.2016 r.) w Hotelu Jaskółka w Ustroniu, odbyło się długo zapowiadane Konwersatorium pt. „Technologia druku 3D w ujęciu przemysłowym wraz z prezentacją firm z branży druku 3D”, na którym wystąpiła czołówka firm działających w tym segmencie. Wydarzenie było częścią 55-tego SYMPOZJONU „Modelowanie w mechanice” – najważniejszej konferencji naukowej uczelni technicznych w Polsce.

Konwersatorium składało się z dwóch części: pierwsza – wykładowa, była poświęcona profesjonalnym technologiom druku 3D  prezentowanym przez przedstawicieli obecnych w Ustroniu firm, a druga – wystawowa, zawierała drukarki 3D i wydruki 3D na nich powstałych, które były omawiane podczas wykładów.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 12 firm:

Konwersatorium rozpoczęło się kilka minut po 09:00 rano, a uświetnił je swoją obecnością Pan Profesor Eugeniusz Świtoński, Doktor Honoris Causa Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, który obchodził podczas SYMPOZJONU Jubileusz swojego 75-lecia.

Pierwszy wykład, który miałem przyjemność wygłaszać, dotyczył perspektyw rozwoju branży druku 3D na świecie w nadchodzących latach, powodów dla których firmy i przedsiębiorstwa sięgają po technologie przyrostowe oraz nowości z jakimi się spotkamy w przeciągu najbliższych 2-3 lat lat. Po moim wystąpieniu, przed zgromadzonych wyszedł Marcin Lewandowski z firmy SMARTTECH, który opowiedział o wykorzystywaniu technologii skanowania 3D w przemyśle, wykorzystując do tego urządzenia własnej produkcji.

Sebastian Szufnara z VPI Polska i CadXpert, nie opowiadał tym razem o MakerBot Replicatorach, lecz zaprezentował zupełnie nową gałąź produktów jaka pojawiła się niedawno w ofercie firmy w postaci francuskiego Prodways. Drukarki 3D drukującej w nowatorskiej technologii MOVINGLight pozwalają nie tylko tworzyć obiekty o wyjątkowo wysokiej dokładności, lecz również czynią w to szybszym czasie niż inne dostępne na rynku technologie druku 3D z żywic światłoutwardzalnych.

Eryk Wąsek – szef działu handlowego Materialise Polska – najlepszej polskiej firmy usługowej 2015, zaprezentował spektrum możliwości jakie oferuje firma, jak również przybliżył słuchaczom kwestie związane z technologiami SLS i Vacuum Casting. Jakub Rozpendowski z 3D Lab – najlepszego dystrybutora profesjonalnych drukarek 3D 2015, przedstawił z kolei rozwiązania oferowane przez drukarki 3D Systems oraz rolę jaką odgrywa technologia druku 3D w procesach produkcyjnych firm i przedsiębiorstw.

Po krótkiej przerwie kawowej, podczas której uczestnicy mieli okazję zapoznać się z omawianymi podczas wykładów urządzeniami i rozwiązaniami, swój wykład zaprezentował Janusz Paliga z I.J. Paliga. Omówił w nim w drobiazgowy sposób opracowaną przez jego firmę technologię drukowania 3D gniazd do form wtryskowych, które charakteryzują się wyjątkowo niskim kosztem wytworzenia, idealnie sprawdzając się w produkcji niskich serii metodą wtrysku. Pan Janusz zademonstrował zarówno niuanse technologiczne związane z przygotowywaniem projektu gniazda, jak również problemy z jakimi się spotykają, i które rozwiązują.

Piotr Mikulski z Bibus Menos przedstawił długi i bardzo ciekawy wykład na temat druku 3D z metalu na przykładzie maszyn niemieckiej firmy EOS. Począwszy od historii powstania technologii DMLS, poprzez obszary jej wykorzystania, a skończywszy na zaletach i wadach. Dodatkowo Piotr prezentował podczas wykładu szereg ciekawych wydruków 3D wykonanych naturalnie na drukarkach 3D EOS.

Po Piotrze Mikulskim do słuchaczy wyszedł kolejny weteran branży druku 3D – Maciej Patrzałek z Solveere, który opowiedział o druku 3D z żywic światłoutwardzalnych w technologii 3SP i drukarkach 3D firmy EnvisionTEC. Po Maćku na scenie pojawił się Janusz Wójcik z FabLabu Kielce, który zaprezentował zgromadzonym GAIĘ Multitool i rozwijaną przez siebie i Pawła Rokitę technologię druku 3D z ceramiki.

Ostatnie dwa wykłady zostały poświęcone ponownie technologii druku 3D z metalu oraz nieco zapomniany podczas całego dnia konferencji – FDM. Najpierw Mariusz Ambroziak z firmy WADIM PLAST zaprezentował technologię SLM autorstwa niemieckiej firmy SLM Solutions oraz obszary jej wdrożenia – w dużej mierze w branżach lotniczej i automotive. Następnie dr Damian Gąsiorek z 3DGence przedstawił niuanse związane z wyborem drukarki 3D drukującej z termoplastów w technologii FDM, wskazując na kluczowe aspekty i parametry tego typu urządzeń.

Po wykładach, uczestnicy Konwersatorium ponownie udali się do sali ekspozycyjnej, gdzie rozmawiali z przedstawicielami poszczególnych firm na temat zagadnień, które mieli okazję usłyszeć parę chwil wcześniej podczas wykładów. Ostatecznie wydarzenie zakończyło się ok. godziny 16:00.

To jednak nie koniec naszej relacji, ponieważ obecny w Ustroniu Karol Krawczyński przeprowadził szereg wywiadów z uczestnikami Konserwatorium, które będziemy mieli okazję już wkrótce opublikować.

Fot. Tomasz Machoczek & Paweł Ślusarczyk

Exit mobile version